V sobotu 7. decembra uvedie banskobystrické kino CINEMAX mimoriadny priamy prenos jedného z najvýnimočnejších podujatí sezóny – otváraciu noc najznámejšej opery sveta, milánskej La Scaly. Táto udalosť sa opakuje každoročne v rovnaký deň – práve 7. decembra, na počesť sviatku patróna mesta – Svätého Ambróza.

LaTraviata_A4Tento rok si La Scala na úvod sezóny vybrala Verdiho obľúbenú operu “La Traviata”. V hlavnej úlohe Violetty Valery sa predstaví vychýrená sopranistka Diana Damrau. V ďalších úlohách uvidíme Piotra Beczalu a Zeljka Lucica v úlohách Alfreda a Giorgia Germonta. Túto novú a strhujúcu produkciu si nesmie nechať ujsť žiaden operný fanúšik.

Verdiho Traviata (La traviata – voľne zblúdilá, stratená, tá, ktorá zišla z cesty) je opera talianskeho skladateľa Giuseppe Verdiho na libreto F. M. Piaveho podľa románu Dáma s kaméliami Alexandra Dumasa mladšieho. Predlohou románu a opery bola skutočná osoba, slávna parížska kurtizána Marie Duplessisová, Dumasova milenka. Jej meno bolo v románe zmenené na Marguerite Guatier a v opere na Violetta Valery. Premiéra, ktorá sa uskutočnila roku 1853 v Benátkach, bola úplným fiaskom. Publikum bolo touto operou šokované: veď v rozpore so zvyklosťami vtedajšieho talianskeho divadla priniesla príbeh zo súčasnosti, v ktorom navyše hlavnú úlohu hrala predajná žena, vykreslená ako kladná hrdinka! Verdi sa prejavil ako veľmi moderný hudobný dramatik, keď si za predlohu svojho diela zvolil len päť rokov starý román. Hudba Verdiho Traviaty tak presvedčivo vystihuje a umocňuje obsah literárnej predlohy, že dielo už onedlho po neúspešnej premiére slávilo svoje prvé triumfy. Odvtedy až dodnes patrí tento klenot talianskej opery k najpopulárnejším repertoárovým titulom.

Viac informácii i možnosť kúpy vstupeniek nájdete na stránke cine-max.sk a zakúpite ich tiež na pokladniach multikina.