Sviatok práce budú môcť Banskobystričania osláviť v piatok, 1. mája 2015 na Námestí SNP naozaj pestro. Okrem oficiálneho otvorenia letnej sezóny a sprístupnenia Hodinovej veže, si budú môcť milovníci hudby vychutnať jubilejný 20. ročník medzinárodného podujatia United Europe Jazz Festival. Zároveň sa slávnostne otvorí Barborská cesta, projekt spájajúci jedinečné miesta v regióne, ktorý podporilo aj mesto Banská Bystrica.

hodinova vezaNa 1. mája sa už tradične sprístupní Hodinová veža, ktorá bude v tento deň pre všetkých záujemcov zdarma. Od mája do septembra bude veža otvorená denne od 10:00 – 19:00 hod. a každú druhú sobotu v mesiaci až do 22:00 hod. „Každú prvú sobotu v danom mesiaci bude vstup na Hodinovú vežu pre všetkých zadarmo. K dispozícii sú aj zamestnancov, ktorí v prípade záujmu poskytnú návštevníkom odborný výklad o histórii šikmej veže,“ hovorí Karin Graciasová Šikulová z Odboru propagácie mesta Banská Bystrica.

Panorámu celého mesta i končiarov Kremnických vrchov a Nízkych Tatier ponúkne mesto aj na pohľadniciach, magnetkách, kľúčenkách, hrnčekoch a miniatúrach Hodinovej veže. S prichádzajúcou turistickou sezónou sa od mája rozšíria aj otváracie hodiny Informačného centra v budove Radnice na Nám. SNP.

Viac o  jubilejnom 20. ročníku medzinárodného podujatia United Europe Jazz Festival sa dočítate aj v tomto článku…

Otvorenie Barborskej cesty

Poznávacia trasa, ktorá na mape vytvára siluetu patrónky baníkov sv. Barbory, spojí slávne banské mestá bohaté na najvýznamnejšie hodnoty baníctva, historického a kultúrneho dedičstva. Slávnostné otvorenie sa uskutoční 1. mája napoludnie v Hradnom areáli za Barbakanom. Spoločné vykročenie do prvej etapy Barborskej cesty bude v sprievode spevu Starohorského baníckeho spevokolu Haliar. Viac sa dozviete aj na tomto odkaze…