Posledná augustová sobota, 29. 8., bude patriť spomienke na sedemdesiateprvé výročie Slovenského národného povstania v areáli Múzea SNP. Začiatok osláv je naplánovaný na 10.00 h. Počas dňa je pre návštevníkov podujatia pripravený kultúrny program spolu so sprievodnými podujatiami.

Plagat_A3Centrálne oslavy 71. výročia otvorí prelet stíhačiek Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Po ňom sa uskutoční začiatok pietneho aktu kladenia vencov, kedy sa začína oficiálna časť osláv. Krátko na to prebehne slávnostné zhromaždenie, s príhovormi oficiálnych hostí, medzi ktorými nebudú chýbať najvyšší štátni predstavitelia.

Približne od dvanástej hodiny sa začne kultúrny program. Návštevníci sa môžu tešiť na ľudovú hudbu Ďatelinka so sólistami či Poddukelský umelecký ľudový súbor. Program ponúkne tiež aj vystúpenie Roba Grigorova a orchestra Cigánskych diablov spolu so Sisou Sklovskou.

Počas celého dňa sú návštevníkom k dispozícii sprievodné podujatia, ktoré pozostávajú z prezentácie Ozbrojených síl Slovenskej republiky, statických a dynamických ukážok vojenskej techniky, zoskoku vojenských výsadkárov a premietaniu dokumentárnych filmov v kinosále Múzea SNP. Pre deti sú pripravené ukážky modelov áut a lietadiel.

Podvečer bude patriť koncertu banskobystrickej Štátnej opery. Koncert sa uskutoční o 18.00 h a počas neho budú odovzdané Ceny Múzea SNP osobnostiam alebo organizáciám, ktoré aktívne podporujú aktivity múzea alebo ktoré s múzeom dlhoročne spolupracujú.

Na záver osláv je pripravený komponovaný program k 60. výročiu Múzea SNP s názvom Pamäť v kameni. Jeho súčasťou budú interpreti slovenskej populárnej hudby, ale aj operní sólisti. Jednotlivé skladby budú predelené krátkymi vstupmi a rozhovormi so zaujímavými hosťami.