Medzinárodný olympijský výbor a japonská vláda sa definitívne rozhodli pre odloženie XXXII. olympiády v Tokiu. Hry by sa mali uskutočniť v roku 2021. Pre športovcov i reprezentácie to prináša ďalšie otázniky, pre organizátorov obrovské straty. Všetci sa však zhodujú, že zdravie všetkých zúčastnených je na prvom mieste.

Do zvláštnej situácie sa dostáva napríklad aj Banskobystričan Matej Tóth. Olympijský víťaz v chôdzi na 50 kilometrov z OH 2016 v Riu de Janeiro, avizoval účasť na tohtoročnej olympiáde ako svoju poslednú športovú métu. V uplynulých týždňoch sa však dostával do náročnej situácie, keďže ešte nemal splnený kvalifikačný limit a postupne sa začali rušiť jednotlivé preteky, na ktorých by ho mohol splniť.

„Ak by olympiádu presunuli o rok, prípadne na obdobie ešte neskôr, z môjho pohľadu by bolo už asi nereálne, aby som na tokijských hrách štartoval. Olympiáda, šport a atletika je pre nás veľmi dôležitá, oveľa dôležitejšie je však teraz pre ľudstvo poraziť vírus a vyrovnať sa s pandémiou,“ povedal 37-ročný zverenec Mateja Spišiaka v ankete webu Slovenského atletického zväzu len niekoľko hodín pred zverejnením správy o odklade hier.

Tóth rozhodnutie MOV pozorne sledoval a po vynesení rozhodnutia zatiaľ nekomentoval, aké budú jeho ďalšie kroky. „Počkáme a uvidíme… Musím to najskôr prebrať s trénerom Maťom Spišiakom, šéftrénerom SAZ Maťom Pupišom, šéfom nášho zväzu Peťom Korčokom, mojím zamestnávateľom VŠC Dukla Banská Bystrica a, samozrejme, doma s mojimi babami.“

Vývoj pozorne sledovali aj ďalší atléti z banskobystrického VŠC Dukla, ktorí sa radia medzi piliere našej reprezentácie.

“Usporiadať OH v takejto situácii by rozhodne nebolo v duchu férovosti, pričom fair play je aj motto hier. Z pohľadu verejného zdravia by konanie OH v júli 2020 mohlo veľmi ľahko vyvolať ďalšiu vlnu šírenia vírusu, proti ktorému teraz bojujeme, a to by bolo maximálne neetické a nezodpovedné. Tu už šport ide na druhú koľaj, oveľa dôležitejšie sú iné veci,“ povedal napríklad trojskokan Dukly Tomáš Veszelka.

Kladivárka Martina Hrašnová pred rozhodnutím MOV verila v možnosť uskutočnenia hier v tomto roku. “Zrejme by sme asi nedosahovali najlepšie možné výsledky, no boli by len odrazom súčasnej komplikovanej situácie a pre fanúšikov aspoň spríjemnenie náročných časov. Ak by však riziko nákazy bolo stále veľké, a bolo by nutné hry odložiť, priklonila by som sa k presunu na rok 2021, prípadne až na obdobie po úplnom odznení nákazy, keď bude svet opäť fungovať normálne a bude mať chuť baviť sa športom,“ uviedla pre web SAZ.