V stredu publikovaná informácia o tom, že postupné prepúšťanie doterajších riaditeľov slovenských nemocníc, s ktorým začal minister zdravotníctva Marek Krajčí (nom. OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA), sa dotkne aj banskobystrickej fakultnej nemocnice, vyvolala vlnu negatívnych reakcií verejnosti.

Miriam Lapuníková, ktorá pôsobí aj ako nezávislá poslankyňa aj v banskobystrickom mestskom zastupiteľstve, stojí v čele banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice od roku 2014. Vo funkcii vtedy nahradila lekára a bývalého poslanca NRSR za SMER-SD Vladimíra Baláža. Lapuníková v nemocnici však pôsobila ako vedúca oddelenia ekonomiky a neskôr ekonomická námestníčka už od roku 2005.

Podobne, ako vo viacerých iných mestách na Slovensku, sa rozhodnutie ministra zdravotníctva o výmene v čele nemocnice stretlo s nepochopením verejnosti. Lapuníková je totiž považovaná za odborníčku a úspešnú riaditeľku, keď nemocnica pod jej vedením viackrát získala ocenenie Nemocnica roka inštitútu INEKO vo svojej kategórii a začala s prípravami historicky najväčšej rekonštrukcie areálu na Námestí Ludvíka Svobodu. Po oznámení o odvolaní sa Lapuníkovej zastala napríklad aj predsedníčka zdravotníckeho výboru NRSR Jana Bittó Cigániková (SaS).

V prípade banskobystrickej nemocnice dochádza ku zmene vo vedení zmenou organizačnej štruktúry. Dosiaľ fungujúcu radu riaditeľov, na čele ktorej bola generálna riaditeľka Miriam Lapuníková, má nahradiť už priamo len jeden riaditeľ. S tým súvisí vypísanie nového výberového konania. Lapuníková bola dočasne poverená ďalším vedením nemocnice.

„Pán minister ma vopred informoval o svojom rozhodnutí zmeniť organizačnú štruktúru z kolektívneho orgánu na jedného štatutára. Na to sa automaticky viaže legislatívna povinnosť realizácie výberového konania. To je pragmatické konštatovanie,“ uviedla vo štvrtkovom vyhlásení pre médiá Miriam Lapuníková.

Odvolanie riaditeľky vyvolalo množstvo reakcií verejnosti i zamestnancov nemocnice, ktorí dávali na sociálnych sieťach najavo nespokojnosť a nepochopenie kroku ministra zdravotníctva.

„Musím povedať, že som úprimne dojatá spätnou väzbou, dôverou, ktorú dostávam, čo ma napĺňa pokorou a obrovským rešpektom. Všetkým úprimne ďakujem,“ doplnila vo vyhlásení odvolaná riaditeľka.

Lapuníková je podľa svojho vyhlásenia odhodlaná pokračovať v práci a začatých projektoch až do nového výberového konania.