Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici pozýva tento týždeň na viacero zaujímavých podujatí. V Matejovom dome nazrú návštevníci do depozitu, s minulosťou sa stretnú aj pod zelenou klenbou v Thurzovom dome a posledný septembrový víkend v múzeu bude patriť Dňu svetového cestovného ruchu.

Múzejné klenoty na svetových výstavách

Matejov dom – utorok 21. september, 17:00 h

Septembrový depozitár odkryje ďalšie zaujímavé osudy zbierkových predmetov. Múzejné klenoty na svetových výstavách budú témou tradičného podujatia Čo sa skrýva v depozitári? Ako sa uvádza v tlačovej správe SSM, pri príležitosti osláv 1000. výročia príchodu Maďarov do Karpatskej kotliny bola v Budapešti usporiadaná výstava, ktorú si pozrelo viac ako 5 miliónov domácich a zahraničných návštevníkov. Jej súčasťou boli aj vybrané zbierkové predmety Stredoslovenského múzea.

„Úlohou spomínanej mileniálnej výstavy bolo poukázať na bohatú históriu a súčasný hospodársky rast Uhorska. Na výstave tak bolo možné obdivovať aj zbierkové predmety, ktoré sú aktuálne súčasťou expozície Matejovho domu. Počas podujatia Čo sa skrýva v depozitári? našim priaznivcom priblížim ich bohatú históriu a ozrejmím, prečo boli pre naše dejiny tak významné. Reč tak bude napríklad o portréte Mateja Bela, popravných mečoch či cechovej truhlici,“ uviedol historik SSM Peter Račko, ktorý  bude podujatím sprevádzať.

Pozvánka:

Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou

Thurzov dom – streda 22. september, 17:00 h

Ako sa menil Thurzov dom po stáročia? Odhalil ďalšie svoje tajomstvá počas nedávneho pamiatkového výskumu? O výsledkoch pamiatkového výskumu v Thurzovom dome bude na septembrovom stretnutí s minulosťou hovoriť odborník na pamiatkovú obnovu Michal Šimkovic.

Pozvánka:

Svetový deň cestovného ruchu

Matejov dom – sobota 25. a nedeľa 26. september,  15:00 a 16:30 h

Beseda s historikom Filipom Glockom Cestovanie s tovarišom priblíži zaujímavú cestu tovariša za vzdelaním, remeselnú výrobu aj rozvoj obchodu v meste.

Thurzov dom – nedeľa 26. september, 15:00, 16:00 a 17:00 h

Podujatie Tanec s časom ponúkne stredoveké  šľachtické tance v podaní tanečného zoskupenia Pulcherrima Rose. V podzemí Thurzovho domu sa návštevníci podujatia  môžu vyfotografovať v dobových kostýmoch a pozrieť si výstavu Premeny.

Tihányiovský kaštieľ – nedeľa 26. september, 11:00, 14:00 a 16:00 h

Objavná výprava turistickými cestičkami v sprievode inštruktora vysokohorskej turistiky Tomáša Trstenského bude zameraná na orientáciu podľa mapy a turistických značiek či prírodných barometrov.

Vstupné na podujatia v rámci Svetového dňa cestovného ruchu je v cene vstupenky do múzea.