Pojazdný Bažant Kinematograf ani v tomto roku neobíde Banskú Bystricu. Priamo do srdca banskobystrického centra prinesie opäť zaujímavé slovenské a české filmové lahôdky.

Tentokrát to budú snímky Nevinnosť, Dom, Perfect Days, Czech Made Man a film Martina Šulíka Cigáň. Filmové novinky roku 2011 si budete môcť pozrieť od štvrtku až do pondelka každý večer od 20.30 h. Pred každým premietaním uvidíte krátke filmy Ivany Laučíkovej Zajacovej a Michaely Čopíkovej. Počasie by premietaniu malo priať. Slabý dážď vás spravidla od cesty na námestie odradiť nemusí, výraznejším problémom by bol silný vietor. Outdoorové premietania sú samozrejme zadarmo.

Vlani sa Bažant Kinematograf stretol pod Urpínom s obrovským záujmom verejnosti, keď v Banskej Bystrici zaznamenal vôbec najvyššiu návštevnosť spomedzi všetkých miest. Film Občiansky preukaz si na Námestí SNP vlani pozrelo až 1500 divákov a celkovo sa na všetky premietania prišlo pozrieť až 4 900 filmových priaznivcov, domácich i návštevníkov mesta.

Bažant Kinematograf v Banskej Bystrici

23.8. – Nevinnosť

Réžia: J.Hřebejk, Scenár: P.Jarchovský, Hrajú: O.Vetchý, A.Geislerová, L.Munzar, H.Čermák, Z.Morávková, A.Mihulová, A.Linhartová a ďalší.

Cesta k vrcholu na absolútne dno môže byť veľmi rýchla. Stačí jedna veta a človek príde o všetko, čo celý život budoval. Uznávaný lekár, milovaný otec a manžel čelí obvineniu z ťažkého zločinu. Zo dňa na deň vymení teplo domova za väzeňskú celu, odkiaľ sa nevina nedokazuje práve ľahko. Zvkášť, keď druhej strane pomáha človek motivovaný osobnou pomstou. Pravda vraj nakoniec vždy zvíťazí nad lžou a nenávisťou, nemusí však znamenať víťazstvo. Niekedy je to len prestávka pred ďalším, ešte náročnejším zápasom, v ktorom človek musí obetovať tajomstvá, ktoré mali ostať navždy skryté.

24.8. – Dom

Réžia a scenár: Z.Liová, Hrajú: M.Krobot, J.Bárdos, T.Medvecká, M.Mitaš, M.Geišberg, L.Jašková a ďalší

Dom je celovečerný debut mladej slovenskej scenáristky a režisérky Zuzany Liovej, intímna dráma vzťahu otca a dcéry, v ktorej sa stretávajú sny rôznych generácií. Film začal svoju cestu k divákovi vo februári 2011 na prestížnom filmovom festivale Berlinare a odvtedy bol uvedený a ocenený na mnohých medzinárodných filmových festivaloch vo svete. Zaujal výrazne aj doma, kde získal významné ocenenia: Českého leva za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe a šesť slovenských národných filmových cien Slnko v sieti, vrátane ceny za najlepší film.

25.8. – Perfect Days

Réžia a senár: Alice Nellis, Hrajú: I.Chýlková, V.Kotek, O.Sokol, B.Klepl, Z.Bydžovská, Z.Kronerová a ďalší.

Erika oslavuje štyridsiate narodeniny, nedostane najväčšiu kyticu na svete, no blahoželanie od svojej bývalej švagrinej, trápny odkaz v rádiu od bývalého manžela, krém na vrásky od kamaráta homosexuála a do daru od matky striptíz. Zďaleko to však nie je zúfalá oslávenkyňa. Má takmee všetko, čo si žena v jej veku môže priať – vlastnú televíznu šou, kadernícky salón, obrovský moderný byt a hlavne slobodu. V živote jej ale predsa niečo chýba čoraz viac. Spustí plán „Dieťa“ a vrhne sa naň s rovnakou vervou, s akou si budovala doterajší život. Lenže niektoré veci sa nalinkovať skrátka nedajú.

26.8. – Czech Made Man

Réžia: Tomáš Řehořek, Scenár: M.Bukovecký, O.Klempíř, J.Hubáček, Hrajú: J. Budař, K. Brožová a ďalší.

S Czech Made Man sa s nadhľadom a bez servítky pozrieme na uplynulých 20 rokov slobody. V originálnej českej komédii, nakrútenej podľa skutočného príbehu, Jan Budař stelesňuje jedného „šikovného“ biznismena, ktorý ukazuje ako zarobiť milióny bez práce, s noblesou a nadhľadom, ako ostať nažive a byť stále ťažko v pohode. Život kráľa internetových domén, ktorý rýchlo pochopí, že spoľahnúť sa musí jedine sám na seba. Totalitou 80. rokov sa ako-tak pretlčie, prelomový November prežije medzi bláznami v psychiatrickej liečebni a po revolúcii ho už nič nemôže zastaviť. Má všetko, dokonca plánuje veľmi netradičnú rodinu. Keď všetko smeruje k happy-endu, osud sa zrazu štýlovo zvrtne.

27.8. – Cigán

Réžia: Martin Šulík, Scenár: Marek Leščák, Martin Šulík, Hrajú: J.Mižigár, M.Hangurbadžo, M.Gulyas, M.Jarábeková, M.Kotlárová, A.Mokos, I.Mirga a ďalší.

Cigán je príbeh Adama, ktorý po smrti svojho otca skúša prekročiť hranice rómskej osady a zlepšiť život svojich súrodencov. Dostáva sa do konfliktu s rasovými, sociálnymi a kultúrnymi predsudkami, ale aj nepísanými zákonmi vlastnej komunity. Film sa odohráva v autentickom rómskom prostredí a hrajú v ňom skutoční Rómovia , ktorí hovoria svojim jazykom. Autori filmu nepátrajú po príčinách neradostnej situácie tejto komutiny u nás, nehľadajú vinníkov, neposudzujú, ani nenaznačujú spasiteľské východisko. Vo svetovej premiére bol uvedený na MFF Karlove Vary, kde získal 4 ceny a popri ďalších medzinárodných oceneniach získal aj 6 cien Slnko v sieti 2012.