Divadlo Štúdio tanca vo svojej tvorbe reaguje na aktuálne spoločenské témy. Dôkazom je aj nové predstavenie Očista, ktoré Divadlo Štúdio tanca uvedie premiérou v piatok 22. apríla o 19-tej hodine.

očista_plagat_webChoreografkou Očisty je riaditeľka Divadla Štúdia tanca Zuzana Ďuricová Hájková, ktorá v uplynulom roku prekonala náročné obdobie v riadení divadla. Túto neľahkú etapu umelecky pretvorila v divácky úspešnom predstavení Jadro. Nastal však čas očistenia sa od všetkého, čo život priniesol a pokračovania cestou ďalej.

Ľudské rozhodnutia, vonkajšie a vnútorné vplyvy a činy determinujú náš spôsob života, myslenia a cítenia. Zanechávajú hlboký odtlačok v ľudskom srdci a duši a základné rozhodnutie byť dobrým sa prekrýva. Človek sa teda čistí, z vykonaných i nevykonaných činov, z prachu a špiny, ktorá sa usádza v jeho vnútri a prilipne na jeho vonkajšku, pokiaľ  je pridlho vystavovaný pohane,“ hovorí Zuzana Ďuricová Hájková. Tvorcami predstavenia Očista sú Hájkovej stabilní umeleckí spolupracovníci, hudobník Matej Háasz, scénograf Marek Gašpar Šafárik a svetelný dizajnér Ján Čief.

Na predstavení sa však podieľal aj silný element minulosti v podobe skladby More od hudobného skladateľa Claude Debussyho. Táto skladba bola východiskovým motívom, ktorá ovplyvnila ďalší hudobný a choreografický zrod predstavenia.

„Skladba More si ma našla. Uchopenie tejto hudby pre mňa symbolizuje očistu v mori. Obmývanie slanými vlnami… príjemné i nebezpečné, život rodiace i život berúce. A teda  formu akejsi vonkajšej očisty… Na druhej strane, hudba Mateja Háasza symbolizuje vnútornú očistu. Prináša intímne prostredie ľudského príbytku, v ktorom okrem prevádzania akejkoľvek formy vlastnej fyzickej hygieny, môže a mal by jeho obyvateľ pristúpiť aj k očiste svojho vnútra…“

Premiéra Očisty v piatok 22. apríla sa začína o 19. hod. Reprízy sú na programe v stredu 4. mája a v stredu 15. júna o 19. hod. v Divadle Štúdio tanca na Komenského 12 v Banskej Bystrici.