O týždeň sa deťom na strednom Slovensku začnú jarné prázdniny. Máte už plán, ako ich deťom spestríte a spríjemníte? V Banskej Bystrici a blízkom i vzdialenejšom okolí sa počas jarných prázdnin udeje všeličo, čo by potešilo nielen deti ale celú rodinu. Tu je naša ponuka.

Tvorivé dielne pre deti

Detský karneval
V závere prázdnin sa môžu deti vyblázniť na karnevale.

Tvorivé dielne organizované Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici budú aj počas dvoch prázdninových nedieľ. V Thurzovom dome budú venované erbu Banskej Bystrice (16. február) a výrobe tradičných fašiangových masiek (23. február). V Tihányiovskom kaštieli sa deťom možno konečne podarí postaviť snehuliaka (16. február) a tiež sa vyberú po stopách lesnej zveri s vlastnoručne vyrobeným sprievodcom stopami zvierat (23. február).

Prázdninové patlaninky

V Stredoslovenskom osvetovom stredisku (Dolná ul., Banská Bystrica) si deti počas jarných prázdnin môžu vyskúšať rôzne „patlaninky“. A to konkrétne hrnčiarstvo (17. a 18. február), drotárstvo (19. február) aj prácu s textilom (20. február).  Dielnička je otvorená od 8. do 16. hod.

Prázdniny s rozprávkou

V Detskom lesnom klube Mravenisko môžu deti od 3 a pol do 8 rokov prežiť denný tábor v prírode. Budú putovať príbehom O bračekovi jelenčekovi, budú sa hrať, objavovať, skúmať a tvoriť… na čerstvom vzduchu, v prírode. Strava v tábore bude vegetariánska a nebude chýbať ani výlet. Denný tábor bude mať sídlo v bývalej ZŠ na Tatranskej ulici v Sásovej. Prihlásiť sa treba do 12. februára. Všetky informácie nájdete na: http://www.otvorenaskolka.sk/aktualne.html.

Od pondelka do piatku v BDNR

Banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí (BDNR) už tradične počas prázdnin otvára deťom dvere dokorán. Nebude tomu inak ani počas tohtoročných jarných prázdnin. Každý deň, od pondelka 17. februára do piatku 21. februára, čaká v divadle na deti rozprávka – Štopľoš Loptoš, Dobrú chuť, vlk!, Rozprávky na brušku, Bubácka rozprávka a nakoniec, teda v piatok, aj minikurz animácie, na ktorom sa deti zoznámia so všetkými druhmi bábok a môžu sa s nimi aj zahrať! Začiatok predstavení je vždy o 15. hodine.

Cisárove nové šaty

Známou rozprávkou Hansa Christiana Andersena Cisárove nové šaty poteší deti Divadlo Clipperton vo štvrtok 20. februára o 17. hod. v Klube Hudby a Divadla (Horná 95, Banská Bystrica).

Fašiangy na Španej Doline

Cez jarné prázdniny si spoločne celá rodina môžete užiť aj fašiangy. Napríklad na Španej Doline sa fašianguje v sobotu 15. februára už od rána (8.30 hod.). Začína sa, ako inak, zabíjačkou. Zabaviť sa môžete pri tvorivých dielňach a výrobe fašiangových masiek, ale iste sa vám zapáči aj chodenie po domoch, spoločne s folklórnou skupinou Kýčera z Čierneho Balogu. A potom, až do večera, to bude zábava pri živej hudbe.

Psie záprahy na Králikoch

Psie záprahy KrálikyTERMÍN PODUJATIA BOL PRELOŽENÝ!!! – Preteky sa uskutočnia v termíne od 27.2. do 3.3.2014.

Prvý prázdninový víkend (13. – 16. februára) sa na Králikoch pri Banskej Bystrici uskutoční Európsky šampionát psích záprahov organizácie FISTC na stredných a dlhých tratiach. Samozrejme, ak to snehové podmienky dovolia. Trate povedú po východných svahoch Kremnických vrchov medzi mestom Banská Bystrica a obcami Králiky a Kordíky. Centrum pretekov bude na lyžiarskom štadióne na Králikoch. Pre vaše deti bude nesporne zážitkom už aj samotné slávnostné otvorenie šampionátu vo štvrtok 13. februára o 17.30 hod. na Námestí SNP v Banskej Bystrici. No a potom, hor sa do hôr na psie preteky!

Prázdniny v Mýte pod Ďumbierom

Mýto pod Ďumbierom nie je od Bystrice až tak ďaleko, a ak sa tam počas prázdnin vyberiete, určite neoľutujete. Od soboty 15. februára až do piatku 21. februára môžu deti v Mýte zažiť niečo nové, čarovné – tvorivé dielničky, v ktorých vyrobia darčeky pre mamičky, s mýtnikom Matúšom budú pozorovať hviezdy, zúčastnia sa slimačieho bálu a zažijú, aké to je byť sám v horách. Navyše, v sobotu 22. februára sa v Mýte bude veselo fašiangovať, pochovávať basa a piecť sa budú fašiangové pampúšiky – ale to je už zábava pre dospelých. Viac informácií o dianí v Mýte pod Ďumbierom na: www.mytopoddumbierom.eu.

Detský karneval

A nesmieme zabudnúť ani na Veľký detský karneval. V závere prázdnin, v nedeľu popoludní od 15. hod. sa uskutoční v Cikkerovej sieni banskobystrickej Radnice. Pre malé ale aj veľké deti je pripravená fašiangová diskotéka, súťaž o najkrajšiu karnevalovú masku ale aj iné súťaže o pekné ceny a tiež vystúpenie Tanečnej školy Jannette Fáberovej. Vzhľadom na obmedzenú kapacitu Cikkerovej siene si vstupenky na karneval radšej zakúpte vopred v Informačnom centre na Námestí SNP 1 (Radnica) – www.icbb.sk.

Vybrali ste si z našich prázdninových tipov? Alebo máte iné, zaujímavejšie plány? Napíšte nám o nich!