Už len do konca septembra 2014 môžete zahlasovať za jedného z dvanástich finalistov ankety Strom roka a zvýšite tak jeho šance na ošetrenie. Podľa aktuálneho stavu hlasovania zatiaľ vedie 200-ročná moruša biela zo Senice. O výhru v tejto ankete bojuje aj Tis obyčajný, ktorý už tristo rokov stojí v Jakube.

tis jakub2Poslaním ankety, ktorej  dvanásty ročník vyhlásila Nadácia Ekopolis,  je upozorniť na staré, vzácne  či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.  Víťazný strom  bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Hlavným partnerom ankety je Slovenská  sporiteľňa.  Anketu ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), Vydavateľstvo Dajama, Kníhkupectvo Artforum a Záhradníctvo A.B.I.E.S. Patrónom ankety je spevák Peter Lipa.

Komisia vybrala začiatkom júna zo 45 prihlásených stromov 12 finalistov. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začalo 10. júla 2014 na festivale Pohoda v Trenčíne a bude trvať do konca septembra 2014. Fotografie a príbehy stromov  – finalistov sú uverejnené na webovej stránke Nadácie Ekopolis.

Hlasovať za svoj strom môže každý,  prostredníctvom SMS správy (na č. 7773, v tvare: STROM medzera číslo stromu od 1-12 medzera kontaktné údaje), hlasovacieho lístka, poštou, priamo na www.ekopolis.sk alebo www.facebook.com/nadacia.ekopolis. 

V októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2014. Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 200 eur. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 200 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum.

Aj v tomto ročníku budú bezplatne ošetrené aj ďalšie stromy spomedzi všetkých nominovaných do ankety Strom roka 2014. Profesionálni akreditovaní arboristi z Medzinárodnej arboristickej spoločnosti (ISA Slovensko) ošetria vybrané stromy vo vlastnej réžii, pričom výber stromov urobia na základe ich zdravotného stavu, prístupnosti a geografickej polohy. „Výber stromov sa uskutoční spomedzi všetkých nominovaných kandidátov bez ohľadu na ich konečné umiestnenie v ankete alebo ich postup do finálovej dvanástky. Ošetrenie bude zrealizované vo vegetačnom období optimálnom pre takýto zásah a na základe posúdenia členov ISA Slovensko,“ približuje Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis. 

12 finalistov ankety Strom roka 2014:

Lipa malolistá Kláštor pod Znievom (okr. Martin) 155 rokov
Buk lesný Detvianska Huta (okr. Detva) 300 rokov
Lipa malolistá Banský Studenec 250 rokov
Dub letný Diviaky nad Nitricou (okr. Prievidza) 180 rokov
Platan javorolistý Bratislava – Ružinov 50 rokov
Dub letný Dolný Kubín – Mokraď 110 rokov
Moruša biela Senica 200 rokov
Platan západný Prešov 145 rokov
Lipa veľkolistá Myjava 350 rokov
Dub letný Veľký Meder (okr. Dunajská Streda) 750 rokov
Pavlovnia plstnatá Trnava 50 rokov
Tis obyčajný Banská Bystrica – Jakub 300 rokov

Príbehy nominovaného stromu z Jakuba:

Tis obyčajný (Taxus baccata), Banská Bystrica (okr. Banská Bystrica), vek: 300 rokov, obvod: 196 cm, výška: 13 m

Tis je živá biologická pamiatka na treťohory. Rastie pomaly, ale zato sa dožíva veľmi vysokého veku, a to až cez 1 000 rokov. Má vzácne trvanlivé hnedočervené drevo, ktoré v minulosti hojne využívali rezbári pre výrobu dekoračných a úžitkových predmetov i nábytku pre interiéry šľachtických sídiel. Aj z tohto dôvodu je dnes tis veľmi vzácny a zákonom chránený.