Zámer zrekonštruovať autobusovú stanicu v Banskej Bystrici ohlásila spoločnosť Jahn Development & Consulting ešte v januári tohto roku. Projekt s názvom Terminal Shopping Center Banská Bystrica sa mal podľa zámeru, ktorý firma predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie, začať realizovať už na budúci mesiac.

autobuskaPodľa prvotných avizovaných informácií sa mali Banskobystričania už približne o rok tešiť z novej autobusovej stanice. O projekte Terminal Shopping Center však zostalo ticho. Na diskusii v decembri 2012 sa pritom prednosta Miroslav Rybár vyjadril, že rekonštrukcia banskobystrickej stanice je tak blízko, ako nikdy doteraz.

Mesto Banská Bystrica naďalej rokuje s investorom o komplexnej rekonštrukcii autobusovej stanice v Banskej Bystrici. Tá bude zahŕňať nielen sanáciu bývalej AS, ale predovšetkým pôjde o úplne nový autobusový terminál, ktorý bude spĺňať vysoké kritériá kladené tak na bezpečnosť cestujúcich, ochranu životného prostredia ako aj precízne riešenie dynamickej a aj statickej dopravy v uvedenom dopravnom uzle,“ priblížila aktuálnu situáciu hovorkyňa primátora mesta Martina Kanisová.

Stavebné konanie ešte nezačalo

Na konkrétnejšie otázky ohľadom realizácie projektu mesto opakovane neposkytlo odpoveď. „Mesto Banská Bystrica, na základe dohody s investorom, nebude momentálne k projektu rekonštrukcie autobusovej stanice poskytovať žiadne ďalšie informácie,“ vyjadrila sa Kanisová.

bus stanica rakusaniaSamotná projekčná firma Jahn Development & Consulting, ktorá spadá pod rovnomennú rakúsku spoločnosť, sa k projektu taktiež vyjadrovať nechcela. Podľa dostupných informácií bolo doposiaľ vydané územné rozhodnutie, no o stavebné povolenie ešte požiadané nebolo.

V hlasovaní Banskobystrického okrášľovacieho spolku minulý rok označila verejnosť autobusovú stanicu za „najväčšie strašidlo mesta“. S jej výstavbou sa začalo ešte v roku 1983, no nikdy nebola dokončená, a tak aj naďalej chátra.