Februárové Stretnutie s minulosťou pod Zelenou klenbou bude tentokrát patriť autorskému tandemu – Romanovi Holecovi a Mariánovi Bovanovi. História sa pre oboch vedcov stala celoživotnou dráhou  a výsledkom ich dlhoročnej spolupráce je aj publikácia V službách cisára Františka Jozefa Z pamäti lokaja a dvornej dámy.

Už najbližšiu stredu 22. februára sa o 17-tej hodine návštevníci Thurzovho domu pozrú zblízka na to, ako spomínaný knižný titul vznikal, koľko času strávili autori štúdiom dobových listín a ako sa im podarilo zložiť skladačku života jedného z hlavných hrdinov príbehu Antona Szmolena.

Počas februárových Stretnutí s minulosťou pod Zelenou klenbou sa návštevníci Stredoslovenského múzea ocitnú vo víre historických udalostí na dvore jedného z najstarších a najväčších panovníckych rodov v Európe. Prostredníctvom publikácie V službách cisára Františka Jozefa návštevníci odhalia lesk viedenského dvora a zároveň aj skutočné pomery za jeho oponou. Pozrú sa tiež zblízka na život služobníctva v hlavnom meste a v aristokratických domácnostiach na prelome storočí. Autori knihy prinášajú jedinečné fakty z výskumu pôvodných domácich i zahraničných prameňov, medzi iným aj neznámy príbeh slovenského lokaja Antona Szmolena na cisárskom dvore vo Viedni.

Anton Szmolen, rodák z Banskej Bystrice sa ako jeden z mála dostal do bezprostrednej blízkosti cisára Františka Jozefa a jeho rodiny, verne mu slúžil a zostal lojálny jeho pamiatke až do svojej smrti. Svoje spomienky zhmotnil do pamätí, ktoré poslúžili ako jeden z hlavných zdrojov pri písaní tejto knihy.

„Spojitosť so Stredoslovenským múzeom nachádzame nielen v tom, že jeden z autorov Marián Bovan v ňom veľkú časť svojho profesionálneho života pôsobil, ale i v skutočnosti, že spomínané pamäti sú súčasťou bohatého a  rozmanitého fondu nášho múzea,“ zdôrazňuje riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký a zároveň dodáva, že depozit Stredoslovenského múzea ešte stále neodhalil všetky svoje klenoty a ich tajomstvá.