Zmena termínu! Podujatie sa uskutoční v utorok 31.08. o 17.00 h.

Depozitár Stredoslovenského múzea odhalí ďalšie zo svojich tajomstiev. V Matejovom dome sa bude hovoriť o občianskej neposlušnosti v Banskej Bystrici počas augusta 1968.

Augustovým podujatím z cyklu Čo sa skrýva v depozitári? si Stredoslovenské múzeum (SSM) pripomenie 53. výročie násilného obsadenia Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Tajomstvá depozitu odkryje historik a geograf Matúš Molitoris. Jeho prednášku na špeciálnu tému Občianska neposlušnosť v Banskej Bystrici počas augusta ´68 ozvláštnia zbierkové predmety SSM spadajúce práve do tohto obdobia:

„Tento rok si pripomíname 53. výročie násilného obsadenia Československa vojskami Varšavskej zmluvy, čim došlo k potlačeniu obdobia socializmu s ľudskou tvárou, známeho aj ako Pražská jar. Počas noci z dvadsiateho na dvadsiateho prvého augusta začalo obsadzovanie Československa vojskami tzv. socialistickej päťky – ZSSR, NDR, Poľsko, Maďarsko a Bulharsko. V krajine sa zdvihla vlna odporu, ktorá neobišla ani Banskú Bystricu. A práve do tohto obdobia sa vrátime cez archívne predmety Stredoslovenského múzea, ktoré sa viažu k aktívnemu občianskemu odporu hrdých Banskobystričanov,“ uviedol Matúš Molitoris.  

Prednáška Občianska neposlušnosť v Banskej Bystrici počas augusta ´68 sa uskutoční v Matejovom dome na Moysesovom námestí.

Historik a geograf Matúš Molitoris pozýva do Matejovho domu:

Cyklus Čo sa skrýva v depozitári? pokračuje aj v septembri. Historik SSM Peter Račko bude v Matejovom dome hovoriť o múzejných klenotoch na svetových výstavách (21. september, 17:00 h).