Banská Bystrica je už dlhé roky známa svojou rôznorodou ponukou kaviarní a obrovským počtom kaviarenských „povaľačov“, ktorí si každodenne vychutnávajú pomalú a uvoľnenú atmosféru mesta pri svojej obľúbenej šálke kávy.

Celé námestie sa v lete mení na obrovské korzo, centrum diania spoločenského života celého Pohronia. Azda preto ani neprekvapuje, že práve v tomto meste vznikla Coffee Fiesta, kávový festival zorganizovaný partiou kávových fanatikov, oslavujúci kaviarenský život v meste pod Urpínom ako aj kávu samotnú počas celého svojho procesu spracovania od zelenej rastliny až po finálny produkt pariaci sa z vašej šálky.

coffee fiesta bb ilustracneAby si všetci kávomilci mohli prísť na svoje, Coffee Fiesta bude trvať takmer celý týždeň, od 22.  do 25. apríla sa uskutoční sprievodný program a celý festival vyvrcholí  v sobotu dňa 26.4. 2014 v novo zrekonštruovanom divadle Záhrada – centrum nezávislej kultúry na Námesti SNP 16 (v pasáži Beniczkého domu).

Sprievodný program festivalu sa organizátori rozhodli presunúť tam, kde sa každodenný kaviarenský život mesta odohráva – do jednotlivých kaviarní. Do projektu sa zapojí až 14 kaviarní a naozaj bude z čoho vyberať, každá z nich si pripravila svoj vlastný program – degustácie, koncerty, prednášky, workshopy, ukážky živého praženia kávy a veľa iného.

O tom, že celé mesto bude žiť počas tohto týždňa kávou svedčí aj to, že v piatok 25.4 budú všetky vyzbierané peniaze z predaja kávy od 14:00 do 18:00 venované na charitívne účely, pričom vašu obľúbenú šálku kávy Vám na stôl donesú osobnosti spoločenského, kultúrneho a športového života mesta.

 Samotný festival vyvrcholí v sobotu hlavným programom a môžeme sa tešiť na prezentáciu všetkých kaviarní, ktoré sa budú striedať pri espresso brew baroch v hodinových intervaloch. Veľká pozornosť bude venovaná aj alternatívnym metóda prípravy kávy, uskutoční sa na Slovenskú prvý ročník v súťaži prípravy vacuum potu – Slovakia syphon championship. O tom, že kvalitná káva sa dá pripraviť aj doma, vás presvedčia aj interaktívne workshopy Maríana Galušku – Majstra baristu SR 2008 a zakladajúceho člena SCA (Slovak coffee association).

coffee fiestaChýbať nebudú živé ukážky praženia kávy, prednášky, workshopy, kvalitné jedlo či dobrá hudba. Okrem samotných kaviarní sa hlavného programu zúčastnia aj slovenské ale aj svetové pražiarne z Anglicka, Nórska či Nemecka. Práve preto sa môžeme tešiť na viac ako 50 druhov káv, ktoré sa budú dať ochutnať počas „cuppingov“ ale aj cez aeropress, či vacuum pot. Cuppingy budú tématický rozdelené podľa krajín pôvodu kávy a budú sa odohrávať každú hodinu.

O tom, že káva je spätá aj s kvalitnou írskou whiskey netreba ani trochu polemizovať. A tak asi nikoho neprekvapí, že festival si nenechal újsť ani Jameson Ambasador na Slovensku, Martin Rusko, ktorý nás na riadených ochutnávkach zasvätí do tajov najznámejšej írskej whiskey Jameson. Organizátori dúfajú, že kávu bude koncom apríla cítiť z Banskej Bystrice na celé Slovensko.