Banskobystrický rodák a okresný predseda vládnej strany Smer-SD Peter Pellegrini nastúpi do funkcie ministra školstva. V stredu podvečer to potvrdil predseda vlády Robert Fico.

Ako už predstavitelia vládnej strany avizovali v uplynulých dňoch, svojich šéfov zmenia dva vládne rezorty. Na ministerstve hospodárstva končí Tomáš Malatinský, ktorého vystrieda jeho doterajší štátny tajomník Pavol Pavlis a tiež minister školstva Dušan Čaplovič. Práve toho má nahradiť doterajší štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini. Doterajší ministri už prezidentovi Andrejovi Kiskovi doručili svoje demisie.

pelegrini„Verím, že noví ministri, ktorí sa zajtra ujmú svojich funkcií, ak padne rozhodnutie pána prezidenta, nadviažu na všetko pozitívne a prídu s ďalšími podnetnými návrhmi, ktoré oživia prácu rezortov, tak dôležitých pre Slovensko. Verím, že nový minister školstva bude pokračovať v snahe ministra Čaploviča rozvinúť myšlienku duálneho vzdelávania,“ uviedol premiér vlády a neúspešný prezidentský kandidát Robert Fico.

Peter Pellegrini študoval na Univerzite Mateja Bela i košickej Technickej univerzite ekonomické odbory. Neskôr podnikal a v rokoch 2002 až 2006 bol asistentom poslanca Národnej rady Ľubomíra Vážneho. Následne sa sám stal poslancom národného parlamentu.

Pellegriniho meno sa po neúspechu Ľubomíra Vážneho skloňovalo v minulosti aj v súvislosti s možnou kandidatúrou na primátorské kreslo v Banskej Bystrici. Jeho kariéra sa však rozvíjala na najvyššej úrovni. Pri zostavovaní súčasnej vlády mal byť jedným z adeptov na post ministra financií, no stal sa len štátnym tajomníkom rezortu. Zároveň zastával pozíciu digitálneho lídra, funkcie ktorá vznikla na podnet Európskej komisie za účelom dohliadania a realizácie digitálnej agendy EÚ.

Počas uplynulého víkendu sa stal podpredsedom strany Smer-SD a podľa očakávania premiér Robert Fico v stredu potvrdil, že Pellegrini bude ministrom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.