Z májovej európskej Noci literatúry sa už stala tradícia. Podujatie, ktoré sa koná v desiatkach miest po starom kontinente, sa v stredu 22. mája koná aj v Banskej Bystrici.

Noc literatúry 2019 predstaví nielen knižné novinky z európskej produkcie ale aj nové priestory, ktoré za posledný rok pribudli na banskobystrickú kultúrnu mapu. Veľké literárne podujatie, ktoré do mesta prináša projekt Literárna bašta a kníhkupectvo Artforum, bude mať v tomto roku päť stanovíšť. Nebudú chýbať stabilné miesta – kníhkupectvo na Hornej Striebornej, bašta pri Lazovnej bráne, ale ani obľúbený klub U Francúza (Jazz Klub 12) na Hornej ulici. Novými literárnymi bodmi je tento rok expozícia Centra architekta L. E. Hudeca na Skuteckého 22 a tiež vznikajúci komunitný a kultúrny priestor 365.labb na Lazovnej 5.

Na Noc literatúry sa oplatí zavítať aj vďaka zaujímavým osobnostiam, ktoré čítajú z aktuálnych titulov európskej tvorby. Do Banskej Bystrice príde čítať obľúbený herec a hudobník Milo Kráľ, herečka a bystrická rodáčka Zuzana Kyzeková a tiež herečka Lucia Vráblicová, ktorej hlas je dobre známy aj poslucháčom literárneho vysielania Rádia Devín. Domáce osobnosti na tomto ročníku zastúpi advokátka Eva Kováčechová a sólista Štátnej opery Ivan Zvarík.

Ak chcete 22. mája vyraziť do bystrických ulíc za súčasnou literatúrou, určite neváhajte. Noc literatúry sa každý rok teší väčšiemu publiku. Prvé čítania sa na všetkých miestach začnú naraz o 19:00 h a budú sa opakovať v 15-minútových intervaloch. Po čítaní vždy nasleduje 15-minútová prestávka na presun. Na každom mieste budú návštevníkom k dispozícii dobrovoľníci a dobrovoľníčky. Vstup na podujatie je voľný.

Program

A — Literárna bašta, vstup cez bránu na Lazovnej 19

Paulina Wilk: Poznávacie znamenia (Literárna bašta/preklad Kristína Karabová)

Číta Eva Kováčechová.

Cez obrazy každodennosti sa s Wilk obzeráme za politickou a spoločenskou transformáciou Poľska. Vraciame sa do jej detstva pred pádom režimom, do spomienok, ktoré konfrontuje s prítomnosťou. Bez zbytočného sentimentu a nostalgie ukazuje, ako jej generácia vymenila systém za systém a zabudla na solidaritu a hodnoty, s ktorými vyrastala. Kritizuje bezbrehý individualizmus a apeluje na to, aby sme sa opäť viac zblížili, pričom veľmi presne píše o problémoch, ktoré trápia nielen Poľsko ale celú strednú Európu.

B — Artforum, Horná Strieborná 10

Ajelet Gundar Gošen: Klamárka (Artforum/preklad Silvia Singer)

Číta Zuzana Kyzeková.

Sedemnásťročná Nufar zažíva vo svojom živote samú frustráciu a zúfalstvo. Leto trávi brigádou v zmrzlinárni. Náhodné stretnutie s postarším mužom Avišajom Milnerom, bývalou celebritou, ktorý sa k nej chová nanajvýš arogantne, je zvratom v jej živote. Nufar sa bráni poníženiu, až sa stane stredobodom pozornosti pribehnutých okoloidúcich a Avišaja krivo obviní zo sexuálneho napadnutia. Nevinná lož spraví zo šikanovaného dievčaťa hrdinku a mediálnu hviezdu. Nufar však nepočíta so skrytým svedkom udalosti, mladým chlapcom Leom.

C — 365.labb, Lazovná 5

Mariateresa Di Lascia: Cesta tieňmi (Inaque.sk/preklad Peter Bilý)

Číta Lucia Vráblicová

 Vďaka rozprávaniu Chiary, osamelej ženy v strednom veku, ktorá sa obklopená haraburdím v spomienkach vracia do detstva a raného dospievania, sa prenesieme do provinčného mestečka v povojnovom Taliansku. Rozoznie sa tak chorál ľudských osudov a vzťahov drsného a neprehľadného stredomorského kraja, v ktorom sa postavy usilujú prežiť svoju malú každodennosť na pozadí veľkých dejín

D — U Francúza – Jazz Klub 12, Horná 12

Érik Vuillard: Program dňa (Slovart /preklad Igor Navrátil)

Číta Ivan Zvarík.

V útlom knižnom príbehu, ktorý získal prestížnu Goncourtovu cenu, pozve Hermann Göring, predseda Reichstagu, do svojho zámku dvadsaťštyri najbohatších nemeckých priemyselných magnátov, lebo nacistická strana súrne potrebuje finančné prostriedky na kampaň pred blížiacimi sa voľbami, ktoré chce a potrebuje za každú cenu vyhrať. Je február roku 1933 a pozvaní hostia netušia, aký je hlavný dôvod netradičného stretnutia a čo (a kto okrem Göringa) ich za múrmi zámku čaká.

E — CALEH / Centrum architekta L. E. Hudeca, Skuteckého 22

David Machado: Priemerný index šťastia (Portugalský inštitút/preklad Zuzana Greksáková)

Číta Milo Kráľ.

Hrdina románu Daniel má plán, niečo ako denník budúcnosti. Občas v ňom urobí pár zmien, ale inak má všetko, čo si predsavzal prácu, domov, rodinu. Daniel je šťastný. Potom sa však stane niečo, s čím vo svojom pláne nepočítal… Realistický pohľad do duše Daniela, ktorý zvádza boj s tým, po čom túži a čo ovplyvniť nedokáže, a ktorý sa vo fiktívnom rozhovore s kamarátom Almodóvarom zamýšľa nad tým, akú nádej prenechávame budúcim generáciám.

Projekt Literárna bašta z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je jej hlavným partnerom. Noc literatúry na Slovensku pripravuje České centrum v spolupráci so združením zahraničných kultúrnych inštitútov siete EUNIC (European Union National Institutes for Culture), kultúrnymi oddeleniami veľvyslanectiev a Zastúpením Európskej komisie na Slovensku.