Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici pripravilo v júni 2023 premiéry dvoch titulov, určených deťom aj dospelým. Premiéru hry KRÁSNA HELENA? si diváci mohli pozrieť v piatok 9. júna a prvé uvedenie titulu pre deti je naplánované na nedeľu 18. júna o 16.00 h.

KAMIL. Príbeh šteňaťa je nová pôvodná hra napísaná  pre Bábkové divadlo na Rázcestí poľskou autorkou Martou Guśniowskou a výtvarne realizovaná renomovanou pražskou streetartovou a komiksovou umelkyňou Toybox. Inscenáciu pripravuje tvorivý tím pod vedením skúseného režiséra Mariána Pecka. Na jej príprave sa podieľa aj hudobník Robert Mankovecký, bábky realizovala Michaela Urbanová. Hrá Mária Šamajová v alternácii s Matúšom Hollým. Playback Kamilovho pána nahovoril známy slovenský herec Ján Kožuch a. h. Bábkové divadlo po prvýkrát pripravuje inscenáciu formou live cinema.

Marta Guśniowska je jednou z najhranejších autoriek v poľských divadlách. S osobitým rukopisom vtipne a citlivo sprítomňuje svet zvieratiek a ľudí. Jej KAMIL je príbeh o spolužití psíkov s ľuďmi. V dnešnom svete je toto spojenie jednou z aktuálnych tém. Takmer v každej domácnosti nájdeme psíka. Aké to je mať psíka? Čo to prináša? Ľuďom, psom? Kto sa od koho učí? Inscenácia  Kamil je dojímavým príbehom  psíka z útulku, ktorý sa ocitne u starého osamoteného pána. Obidvaja si musia na seba zvykať. Nejde to bez rôznych nedorozumení ani omylov. Zvyknú si nakoniec na seba? A čo to všetko znamená pre psíka a pre jeho pána nám porozpráva osobne – pes Kamil. Príbeh očami malého psa o jeho (ne)prijatí do rodiny je divadelne bohatým rozprávaním o tom, čo je dôležité medzi dvomi osamelými dušami.

V inscenácií, ktorú dopĺňajú hlasy množstva ďalších hercov stvárňujú Kamila v réžii Mariána Pecka Mária Šamajová alebo Matúš Hollý.

„Rád sa s deťmi zhováram o vážnych témach. A zvieratá sú vážna téma. Aj naše spolužitie s nimi. Kamil je psík. A psík je živý tvor. Vidí sa mi, že ich je medzi nami čoraz viac. Pomyslel som si, že by bolo dobré a potrebné popremýšľať a pozhovárať sa o nich. Keď tu tak spoločne žijeme. Zvieratá aj deti. Všetky tieto stvorenia potrebujú našu pozornosť,“ hovorí režisér Marián Pecko.

Pôvodnú hru Kamil pre divadlo na podnet režiséra napísala renomovaná a populárna poľská autorka pre deti Marta Guśniowska. Marta je v súčasnosti najhranejšou autorkou v poľských divadlách pre deti. Okrem Poľska sa jej hry hrajú v českých, slovenských, litovských, bulharských, srbských, nemeckých divadlách pre deti. Získala mnoho kultúrnych vyznamenaní a ocenení. V našom divadle úspešne hráme jej hru Dobrú chuť, vlk!, ktorá sa teší veľkej obľube a účinkovala na mnohých domácich a zahraničných festivaloch.