cas, hodinova vezaV noci zo soboty na nedeľu prejdeme na nám prirodzený zimný čas.

Presne o 3.00 h v nedeľu 27. októbra, by sme si mali vrátiť ručičky na hodinkách o jednu hodinu dozadu na 2.00 h. Moderné mobilné telefóny, tablety a počítače už vykonávajú zmenu automaticky. Neplatí to však pre úplne všetky zariadenia, a preto sa kontrola vždy oplatí.

Zmena času sa v minulosti zaviedla v súvislosti s úsporami energií a tým efektívnejším využitím denného svetla. Neskorší súmrak tiež štatisticky znižuje počet automobilových nehôd. V dnešnej dobe má zmena času viac odporcov, ako prívržencov. Zmena totiž nepriaznivo vplýva na biorytmus, a tak aj celkové zdravie a psychiku ľudí. Letný čas je považovaný za umelý a prirodzený pre človeka je zimný. Tento rok sme na letný čas prechádzali 31. marca.  V roku 2014 ho opäť začneme používať 30. marca.

Európska únia pôvodne plánovala zrušenie prechodu na letný čas už v roku 2011. Aktuálne platí, že by sa zmeny času mali skončiť v roku 2016. Na Slovensku sa zmeny začali zavádzať ešte v období Rakúsko-Uhorska, pravidelne potom od roku 1979.