Po roku sa opäť aj Banská Bystrica stane dejiskom celoeurópskej literárnej udalosti. Do Noci literatúry sa zapájajú mestá po celom kontinente a obľúbené podujatie už v stredu 10. mája prinesie súčasné európske diela aj do Banskej Bystrice.

Sedem európskych diel, sedem osobností a sedem miest v centre Banskej Bystrice. Najbližší ročník Noci literatúry predstaví skutočné literárne hviezdy uplynulého roka. Do výberu sa dostal napríklad držiteľ ocenenia Anasoft Litera Peter Macsovszky s knihou Tantalópolis či český spisovateľ Marek Šindelka s knihou Únava materiálu, ktorá nedávno získala cenu Magnesia Litera za najlepšiu prózu.

Chýbať nebude ani Italo Calvino s knihou Neviditeľné mestá, ktorá minulý rok vyšla v krásnom výtvarnom spracovaní Daniely Olejníkovej, ale aj horúci kandidát na tohtoročnú Man Bookerovu cenu David Grossman a jeho kniha Vojde kôň do baru alebo držiteľka Goncourtovej ceny za rok 2016 Leila Slimaani s knihou Uspávanka.

Čítania sa v tomto roku zhostia rôznorodé osobnosti a komunity, ktoré majú k Banskej Bystrici osobitý vzťah. Poslucháči a poslucháčky budú môcť na siedmych stanoviskách stretnúť bystrických študentov herectva, kultúrnych aktivistov, ale aj riaditeľku Divadla Štúdia tanca Zuzanu Ďuricovú Hájkovú, herca Michala Ďuriša a pedagogičku Moniku Perecárovú.

Pokiaľ ide o miesta, ktoré večer 10. mája ožijú literatúrou, svoju premiéru v tomto roku zažije Literárna bašta na Lazovnej ulici, v ktorej by mal v budúcnosti vzniknúť rezidenčný literárny dom a kaviareň. Ďalej sa bude čítať v priestoroch Múzea SNP, v budove historickej radnice na Námestí SNP, v Stredoslovenskej galérii na Dolnej ulici, v kultúrnom centre Záhrada, v kníhkupectve Artforum a v Štátnej vedeckej knižnici (Literárne a hudobné múzeum).

Spoluorganizátormi Noci literatúry v Banskej Bystrici sú Česká centrá, Literárna bašta a kníhkupectvo Artforum Banská Bystrica.

NOC LITERATÚRY 2017 – PROGRAM:

Čítania sa opakujú sedemkrát v 15-minútových intervaloch. Začínajú sa o 18.30, 19.00, 19.30, 20.00, 20.30, 21.00 a 21:30 hod.

Marek Šindelka: Únava materiálu
číta Milan Lichý  – Múzeum Slovenského národného povstania, Kapitulská 23

Italo Calvino: Neviditeľné mestá
číta Monika Perecárová – Kníhkupectvo Artforum, Dolná 48

Peter Macsovszky: Tantalópolis
číta Michal Ďuriš – Stredoslovenská galéria, Dolná 8

Péter Esterházy: Mercedes Benz
hrajú Jakub Švec, Tereza Šusteková, Simon Juhász – Literárna bašta, vstup od Lazovnej 19

Karl-Markus Gauss: Roztratení Nemci
číta Zuzana Ďuricová Hájková – Historická radnica, Námestie SNP 1

David Grossman: Vojde kôň do baru
číta Milan Zvada – Záhrada – Centrum nezávislej kultúry, Námestie SNP 16 (pasáž Beniczky)

Leila Slimani: Uspávanka

číta Zuzana Szabóová – Literárne a hudobné múzeum – Štátna vedecká knižnica, Lazovná 9