Po štvrtýkrát tretí júnový piatok v roku sa Hudobné átrium a Literárne a hudobné múzeum Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici zapájajú do celoslovenského projektu „Noc hudby“, ktorého iniciátorom je Hudobné centrum v Bratislave.

Sériou hudobných podujatí opäť prispeje aj Banská Bystrica k medzinárodne akceptovanému „Sviatku hudby“, ktorý v tomto roku pripadol na piatok 19. júna 2015.

nochudby15Milovníci hudby budú mať príležitosť počas Dňa otvorených dverí Hudobného átria nahliadnuť do činnosti hudobného centra ŠVK, rozozvučiť sa v priestore, vyskúšať si akustiku komornej sály a zažiť priamy „dotyk“ s hudbou. V rámci prebiehajúcej audiovizuálnej výstavy Folkové variácie môžu z bohatej ponuky siahnuť po zaujímavých hudobných publikáciách alebo zhliadnuť filmový dokument, či záznam z koncertu hudobných legiend.

Popoludní, prostredníctvom IV. hudobnej burzy, sa naskytne príležitosť pre hudobných nadšencov a „burzovníkov“ zapojiť sa do predaja – výmeny – darovania hudobných publikácií, zvukových nosičov (DVD, CD, LP), nôt a iných druhov hudobných dokumentov. V priľahlej blízkosti Hudobného átria, v príjemnom prostredí zeleného átria ŠVK, bude súbežne prebiehať ťažiskové podujatie dňa Muzicírovanie na nádvorí. V rámci koncertnej prehliadky hudobných zoskupení sa návštevníkom ako prví predstavia pedagógovia a študenti Hry na bicích nástrojoch a Hry na gitare Konzervatória PinkHarmonyAcademy zo Zvolena: Mgr. art Ján Fiala, Mgr. Rastislav Kašiar, Tamáš Koterík, Pavol Orosz, Lenka Kráľová a ďalší. Ich hudobným hosťom bude gitarista Štefan Szabó.

Vyvrcholením oslavy hudby v ŠVK bude záverečný koncert slovenského umelca českého pôvodu, gitaristu, skladateľa a maliara Miroslava Pazderu. Jeho vyzretá hudobná tvorba plná farieb, podmanivých melódií a precízna hra sa vyznačuje silným improvizačným myslením. V roku 2010 mu bola udelená cena poroty na hudobnej súťaži Gitariáda v Banskej Bystrici v kategórii jazzová gitara a v roku 2012 bol nominovaný na gitaristu roka na medzinárodnej hudobnej súťaži The Stage/Skutečná liga v Prahe za sprievodu svojej artrockovej skupiny ZET4. Predstaví sa vám so svojim sólovým programom INFINITE MOOD – Nekonečná nálada, ktorý je zaujímavou a príjemnou fúziou s prvkami world music, jazzu, bluesu a klasickej hudby. Gitarovú hru podfarbuje gitarovým syntetizátorom. Vo vlastnej úprave hrá aj skladby gitaristov Dominica Millera a Al Di Meolu. Je to hudba pre tých, ktorí sa nechajú vtiahnuť do melodických nálad jedinečne zvládnutej elektroakustickej a klasickej gitary.

Účinkujúci a návštevníci podujatí sa tak na jedno popoludnie stanú svedkami pozoruhodných hudobných stretnutí, ktoré zaiste budú mať svoje pokračovanie aj v budúcom ročníku Noci hudby.