Hoci je 18-ročná Sásovanka Nikola menovkyňou známeho slovenského športovca, hovorí, že nie sú blízka rodina. Predsa ale majú čosi spoločné. Tak ako Pavol Hurajt, aj táto tretiačka na Gymnáziu Andreja Sládkoviča sa aktívne a hlavne veľmi úspešne venuje biatlonu. Spoločné korene s našim bronzovým olympionikom však nezaprie, keďže jej otec tiež pochádza z podtatranskej dedinky Štrba, jeho rodiska.

Kto ťa priviedol k tomuto športu a odkedy sa mu venuješ?

K biatlonu ma priviedol môj dedko Ladislav Mundil, tréner I. triedy, ktorý sa mu venuje už vyše 53 rokov. Od malička ma viedol k rôznym športom. Nikdy mi nevravel, že sa mám zamerať práve na biatlon. Toto rozhodnutie nechal na mňa a odvtedy, ako som dostala svoje prvé plastové lyže na Vianoce v 4 rokoch, som vedela, že toto je presne to, čo chcem robiť. Pretekaniu sa aktívne venujem od prvých súťaží, ako je prípravka, až po dnešnú kategóriu dorastenky.

Čo ti biatlon prináša?

Od malička mám rada pohyb a prírodu. V športe vidím istú formu sebarealizácie. Naučil ma cieľavedomosti , samostatnosti a tiež presadiť sa, čo je pre mňa veľmi dôležité.

Ako vnímaš svoje športové úspechy?

To je na tom to najkrajšie, keď viem, že moje úsilie má nejaký výsledok. Keď zabehnem dobre pretek, teším sa z toho nie len ja, ale aj môj osobný tréner (čiže dedko), tréner VŠC (Vojenské športové centrum DUKLA) Marek Matiaško (piaty na OH v Turíne) a môj reprezentačný tréner Jaroslav Kamenský. Je to proste úžasný pocit.

Ktoré krajiny si vďaka biatlonu navštívila a kde sa ti páčilo najviac?

Vďaka súťažiam som na môj vek navštívila dosť veľa krajín, ale najďalej som bola na Majstrovstvách sveta vo švédskom meste Torsby. Bola som tiež v Česku, Rakúsku a Poľsku. A kde sa mi najviac páčilo? To je ťažká otázka, pretože každé miesto malo pre mňa niečo do seba. Buď dobrý výsledok na trati, alebo dobrý kolektív. Vždy som si z týchto krajín priniesla niečo nové, či už sa to týka jazyka, národných jedál, alebo stretnutí s významnými osobnosťami biatlonu.

Ako vyzerá tvoja športová príprava?

Doteraz som sa pripravovala s osobným trénerom u nás na Slovensku a fitnes trénerom Pavlom Wiesnerom. Príprava spočíva väčšinou v dvojfázových tréningoch, samozrejme v lete, keď nemám školu. Počas školy sa pripravujem minimálne päťkrát do týždňa. Vtedy chodievam behať a strieľať k Dukle (štadión Štiavničky) a trénujem v posilňovni. Cez víkend mávam aj dve fázy za deň. Moju streleckú prípravu má na starosti Ladislav Mundil a bežeckú Marek Matiaško. V lete sa tiež pripravujem na kolieskových lyžiach, s ktorými na konci sezónny absolvujem preteky. Počas leta pretekám kros, tzv. letný biatlon.

Kto je pre teba v tomto športe vzorom a ako vnímaš komunitu biatlonistov?

Mojím osobným vzorom sú Nemky Uschi Disl a Kati Wilhelm. S týmito úspešnými biatlonistkami som sa osobne stretla na Slovensku, v Osrblí na Svetovom pohári, kde ma s nimi a ich trénerom Haraldom Bösem zoznámil môj dedko. Už tam som zistila že nie sú len vynikajúce športovkyne ale aj osobnosti. Ale samozrejme, istým vzorom mi je aj Anastasiya Kuzmina. Atakovať jej vynikajúce výsledky nebude jednoduché.

Stretla si už na tréningoch aj slovenskú biatlonovú „elitu“?

S Pavlom Hurajtom som osobne netrénovala, iba keď sme sa stretli na trati v Osrblí. On trénuje skôr individuálne, v zahraničí. Určite som ale na tréningoch stretávala s Ľubomírou Kalinovou, Anastasiyou Kuzminou, Martinom Otčenásom a Maťom Kazárom, ktorých môj dedko trénoval streľbu.

Cítiš sa kvôli biatlonu v niečom obmedzovaná?

Je to moja voľba, že sa tomuto športu venujem, ale určite som trošku obmedzená voči mojím rovesníkom. Kvôli tréningom mám menej času, pretože môj deň je dokonale naplánovaný. Ráno škola, potom rovno na tréning a večer, keď sa vrátim, sa pripravujem do školy na ďalší deň. Nezostáva mi veľa času. Tiež musím jesť pravidelne, päťkrát denne, čo je dôležité pri mojich tréningoch, aby som veľmi nepriberala a trénovala na svoju váhu. Inak jem normálne, ako iní ľudia.

Čo najradšej robíš, keď nemusíš byť v škole, alebo na tréningu? Stíhaš sa venovať aj iným športom?

Cez svoj voľný čas sa venujem h svojim záľubám, rodine a priateľom, no najmä doháňam to, čo som zameškala v škole (úsmev). Ako zábavku mám svojho psa Dennyho, ktorý mimochodom absolvuje niektoré z mojich tréningov spolu so mnou. Je to môj sparing partner (úsmev). Okrem biatlonu reprezentujem školu v halovom veslovaní, ako členka štvorčlenného družstva, s ktorým sme sa umiestnili na treťom mieste v Slovenskej lige v halovom veslovaní v roku 2008/2009.

Čaká ťa v blízkej dobe nejaký pretek?

Najbližšie sú Majstrovstvá Slovenska, ktoré sú zároveň aj nominačným pretekom na Majstrovstvá Sveta. Konajú sa 29.-30.12.2010 v Osrblí a konečné, rozhodujúce preteky, sú 15.-16.10.2011 taktiež v Osrblí. Potom sa uvidí, či budem štartovať ako reprezentantka Slovenska na MS v Českej Republike.

Dosiahnuté úspechy:

Biatlon:

30.1.2009 – Preteky olympijských nádejí – rýchlostný pretek – 3.miesto

31.1.2009 – Preteky olympijských nádejí – mass start – 3.miesto

12.12.2009 – Alpen cup – rýchlostný pretek – 29.miesto

13.12.2009 – Alpen cup – rýchlostný pretek – 14.miesto

30.12.2009 – Viessmann pohár – mass start, 8 km – 3.miesto

9.1.2010 – Majstrovstvá SR – vytrvalostný pretek, 10 km – 2.miesto

10.1.2010 – Viessmann pohár – rýchlostný pretek, 6 km – 4.miesto

28.1.2010 – Majstrovstvá sveta – vytrvalostný pretek, 10 km – 40.miesto

30.1.2010 – Majstrovstvá sveta – rýchlostný pretek, 6 km – 65.miesto

2.2.2010 – Majstrovstvá sveta – štafeta, 3 x 6 km – 11.miesto

6.2.2010 – Preteky olympijských nádejí –  rýchlostný pretek, 6 km – 2.miesto

7.2.2010 – Preteky olympijských nádejí – mass start, 8 km – 2.miesto

20.2.2010 – Majstrovstvá SR – rýchlostný pretek, 6 km – 2.miesto

21.2.2010 – Majstrovstvá SR – mass start, 8 km – 2.miesto

27.2.2010 – OCEC – vytrvalostný pretek, 10 km – 2.miesto

Letný biatlon:

12.9.2009 – Majstrovstvá SR – rýchlostný pretek – 1.miesto

1.9.2010 – Veľká cena remesla – mass start – 2.miesto

1.9.2010 – Veľká cena remesla – štafety – 1.miesto