Obyvatelia Bystrice sa v týchto dňoch prenášajú do obdobia Nežnej revolúcie, ktorá sa začala v dňoch 16. a 17. novembra 1989. Udalosti im tento rok pripomína výstava fotografií pred Barbakanom na Námestí Štefana Moysesa, ktorú zorganizovalo mesto v spolupráci s TASR.
Výstava dobových fotografií z archívu Tlačovej agentúry Slovenskej republiky sa zameriava nielen na dianie v Bratislave, ale aj v Banskej Bystrici. Obsahuje portréty ústredných predstaviteľov VPN a Nežnej revolúcie či obyčajných ľudí, ktorí sa do diania zapojili. Obyvatelia mesta sa pri paneloch pristavujú najmä počas prechádzok centrom či v rámci ciest na poštu. Niektorí s našou redakciou zdieľali vlastné spomienky na revolúciu.
„Ja som vtedy robila na Zvolenskej ceste. Spravili sme takú reťaz medzi Bystricou a Zvolenom, pričom sme sa držali za ruky a skandovali sme. Pamätám si, že bola zima, fúkal vietor a padal sneh, no mali sme aj občerstvenie typu párky a čaj s rumom. Bola tam dobrá atmosféra. Aj sme si zaspievali,“ hovorí šesťdesiatročná Ľudmila, ktorá pochádza z Horehronia, ale v Bystrici žije už štyridsať rokov. Na výstave nachádza aj fotografiu zo spomínanej reťaze medzi mestami v srdci Slovenska.
„Práve som išla autobusom z Bratislavy domov. V rozhlase hlásili, že v Prahe bola veľká demonštrácia a bol zavraždený študent. Bolo to pre mňa veľmi šokujúce a nevedela som vôbec, čo sa ide diať. Neskôr som sa dozvedela, že sa začala revolúcia,“ hovorí rodená Bystričanka, päťdesiattri ročná Diana. „Demonštrácie sa postupne preniesli aj do iných miest. V Bystrici som protestovala už aj ja. Štrngali sme kľúčmi a pozerali diskusné relácie, ktoré boli v televízii,“ dodáva.
„Ja som prežil revolúciu v Brne ako vojak. Chodili okolo nás študenti a študentky, s ktorými sme sa skamarátili. Porozdávali sme im ceruzky, fixky a papiere. V Čechách potom nastali veľké zmeny v politike, mnohí funkcionári poodchádzali. Avšak na Slovensku som veľmi politické zmeny nevidel. Vo vyšších funkciách ostali tí istí so starým myslením,“ spomína šesťdesiatpäť ročný rodák z Trebišova, Ľudovít, ktorý býva v Bystrici piaty rok.
Revolúciu môže, podľa osemdesiatročnej Bystričanky Evy, najlepšie vyhodnotiť stredná generácia: „My sme žili celý život v totalite, čo nás aj veľmi ovplyvnilo. Mladí zase nepoznajú nič iné ako demokraciu. Režimy môžu najlepšie porovnať ľudia zo strednej generácie, pretože oba plnohodnotne zažili.“
„Pád komunizmu v Československej republike je spájaný najmä s demonštráciami, ktoré sa konali od 16. novembra 1989 v Bratislave a o deň neskôr, 17. novembra 1989 v Prahe,“ uvádza sa na jednom z informačných panelov výstavy. Protestujúci žiadali zmenu vtedajších pomerov, odstúpenie skompromitovaných politikov, dodržiavanie ľudských práv a slobôd a v neposlednom rade aj prepustenie politických väzňov.
Výstava dobových fotografií je sprístupnená od 16. do 30. novembra.