Výnimočné autorky, výnimočné osobnosti a živé diskusie. Marec v Bábkovom divadle na Rázcestí sa nesie v znamení netradičných zážitkov.

Po živom prenose relácie RTVS Večera s Havranom v deň kontroverzného výročia založenia Slovenského štátu, banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí (BDNR) pokračuje v netradičnom programe. Diváci a diváčky sa môžu tešiť na T.V. Recepty k výročiu Medzinárodného dňa bábkarstva a prvú časť nového projektu Živá ženská knižnica.

ŽIVÁ ŽENSKÁ KNIŽNICA

Živá ženská knižnica je spoločným projektom Bábkového divadla na Rázcestí, OZ Rázcestie a ženského Štúdia Twiga. Projekt pokračuje v línii umeleckého stvárnenia ženskej skúsenosti v súčasnom svete. Herečky a performerky Alena Sušilová, Mária Šamajová a Anna Zemaníková pod vedením režisérky Ivy Š. pracujú zaujímavou kolážovou formou, niekde medzi performanciou, divadlom a živou diskusiou. V rôznych častiach projektu predstavujú výborné, vždy iné knihy ženských autoriek, ktoré sú neznáme a venujú sa veľmi živo a pravdivo rôznym mužsko-ženským témam, spolu s aktuálnymi správami o ženách z dennej tlače pod názvom Živé ženské noviny.

Hlavnou „hviezdou“ aktuálneho večera bude švédsko-fínska autorka Märta Tikkanen a jej kniha Príbeh lásky storočia. Sugestívny román o láske ženy k manželovi, alkoholikovi, prináša realitu výčitiek, prosieb, ospravedlňovaní a strachu, ktorá nie cudzia ani ženám na Slovensku.

Pozvanie do následnej živej diskusie, ktorá nadviaže na témy nastolené v románe, prijala Jana Raganová z Občianskeho združenia Nemlčme.

Živá ženská knižnica sa otvára 22. marca o 19.00 hod. v priestore divadelného Teátriavily Dominika. 

TV ŽENA: SPISOVATEĽKA A MANŽELKA

Živá ženská knižnica nie je jediný projekt, ktorým BDNR vzdáva hold výnimočným ženským autorkám a ženskej tvorbe. Deň pred otvorením Živej ženskej knižnice sa v tom istom priestore divadelného Teátria prestrie rodinný stôl Terézie a Jána Vansových, ktorí veľkú časť života prežili na banskobystrickej Fortničke.

T.V. Recepty sú príbehom o láske, modlitbách a receptoch autorky prvej slovenskej kuchárky (Recepty prastarej matere), zakladateľky prvého slovenského ženského časopisu (Dennica), autorky prvého slovenského ženského románu (Sirota Podhradských, ktorého originálne bábkové prevedenie vás čaká na záver inscenácie) a najmä milujúcej manželky… Príbeh ženy z radu výnimočných Sloveniek, ktoré tu žili a tvorili pred nami.

Inscenáciu T.V. Recepty uvedie BDNR v utorok 21. marca o 19. hod. pri príležitosti Medzinárodného dňa bábkarstva.

Vstupenky si môžete rezervovať na telefónnom čísle 048/412 55 13, mailom na vstupenky@bdnr.sk alebo prostredníctvom webového formuláru na stránke divadla. Predpredaj lístkov je každý pracovný deň od 8. do 16. hod. v pokladnici BDNR alebo online na ticket-art.sk.