Píše o ženách a nebojí sa dotýkať citlivých tém. Tentoraz sa s humorom i trochou sarkazmu zamerala na zoznamovanie tesne pred alebo po štyridsiatke a na nenaplnené sny žien stredného veku. Nový román Denisy Fulmekovej má názov Štrikovaní frajeri a hoci je veselý a ľahký, chvíľami v ňom zaznievajú aj vážnejšie tóny.

strikovani denisaVo svojich románoch ste sa dotkli aj smutných tém, ale Štrikovaní frajeri sú veselou a oddychovou knižkou, je to tak?

Verím, že áno. Pred štrnástimi rokmi som debutovala knižkou fejtónov a musím sa priznať, že základ Štrikovaných frajerov takisto vznikol z niekoľkých fejtónov, ktoré som si písala iba tak pre radosť. A možno aj z potreby zaznamenať niektoré bizarné historky, ktoré sa mi dostali do uší.

„Už mi ostalo len to štrikovanie,“ hovorí jedna z postáv vášho románu, žena po štyridsiatke, ktorá si po rozvode nevie nájsť partnera. Myslíte si, že štrikovanie je tou horšou alternatívou života?

Rozhodne nie, ale určite nie jedinou. Minule sa ma na besede moderátorka opýtala na názor, že do akého veku by si žena mohla podať zoznamovací inzerát. Podľa mňa presne do toho istého, do akého udrží ihlice a má chuť štrikovať.

Mnoho vašich kníh je autobiografických, ale táto asi nie, keďže ste vydatá a tvrdíte, že na zoznamku nechodíte.

Táto kniha nie je čistou fikciou, ale nie som ani jednou z postáv. Pri písaní som si však uvedomila jeden zvláštny paradox: najabsurdnejšie príbehy zo Štrikovaných frajerov sú naozaj zo života a tie akoby obyčajné, ktoré som potrebovala, aby román držal pokope, som si musela vymyslieť.

Nejako ste zahovorili tú zoznamku…

Aha, áno. Nuž, nemám profil na žiadnej zoznamke, nie je dôvod. Ale držím palce všetkým, ktorí si hľadajú partnera v strednom alebo aj vyššom veku. Je pekné nájsť blízku dušu, ale ako som naznačila aj v podtitule mojej knihy , niekedy je možno lepšie sa nezoznámiť.

Chcete vari naznačiť, že neveríte na šťastný koniec?

Naopak, verím naň. I keď občas je ťažké rozlíšiť, čo je začiatok a čo už len koniec.

Ozaj, a viete štrikovať?

Viem nahodiť prvý riadok, inak nie. Ale viem háčkovať a splietať klebety! 

Denisa Fulmeková (1967) debutovala pod pseudonymom Mina Murrayová knižkou poviedok Tak čo teda? (2001). Vydala zbierku poézie Som takmer preč (2004) a spolu s Petrom Macsovszkym napísala Klebetromán (2004). V roku 2007 jej vyšla próza Dve čiarky nádeje a o rok neskôr voľné pokračovanie Jedy. Nasledovali romány Topánky z papiera (2009), Čakáreň (2010), Materská (2012) a poviedková kniha Posledná polnoc v Pivonke (2013). Vydala tiež príručku Tarot, 78 krokov k tvorivejšiemu životu (2008) a publikovala v literárnych antológiách doma i v zahraničí. Minulý rok jej vo Vydavateľstve SLOVART vyšli knihy Magická sila bylín a Magická sila sviatkov. 

Súťaž o knihu Štrikovaní frajeri

strikovani frajeriAko byť single a nezblázniť sa… Prvú polovicu života vám vravia, že na to či ono máte čas. Potom sotva mihnete okom a pre zmenu ste zasa na kadečo pristarí. Na svadobné šaty, na dieťa, na lásku, na celkom nový začiatok. Hrdinky nového románu Denisy Fulmekovej Štrikovaní frajeri sú ženy tesne pred alebo už aj riadne po štyridsiatke, ktoré prestávajú veriť na šťastné konce, a predsa im ozlomkrky bežia v ústrety. Jedna z postáv sa prihlási na kurz varenia, aby sa zavďačila svojmu partnerovi poriadnym steakom, no namiesto romantickej večere ju čaká poriadna sprcha. Druhá sa tvári, že frajera si môže akurát tak uštrikovať. Tento román však rozhodne neberte ako popud, aby ste si založili konto na zoznamke. Hoci prečo nie? Autorom obálky a vtipných ilustrácií v knihe je Fero Jablonovský.

Do žrebovania o knihu Štrikovaní frajeri (SLOVART, 2015) zaradíme všetkých, ktorí do 26. júla správne odpovedia na otázku:  Vie spisovateľka Denisa Fulmeková štrikovať?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Miroslav Lach.