V prvom hracom týždni pre dospelých v mesiaci február načrie Bábkové divadlo na Rázcestí (BDNR) do dvoch pólov. Vráti sa „ku koreňom“, ako je dnes populárne hovoriť. Nie preto, aby si naháňalo popularitu.

Uvádza predstavenia Neplač, Anna, symbolizujúce korene BDNR, keďže ide o najdlhšie uvádzanú hru pre dospelých z repertoáru divadla. Na druhý deň obráti svoju pozornosť chronologicky opačným smerom. Uvádza scénické čítanie románu Príbeh lásky storočia, ktoré malo premiéru v novembri 2016 v rámci cyklu Živá ženská knižnica. Stálica divadelného repertoáru a svieža novinka sa v prvom februárovom týždni spoja, aby Vám priniesli nečakané zážitky v rôznorodom prevedení.

Neplač, Anna vznikla v roku 2001 ako súčasť prvého univerzitno-divadelného projektu Šamanky, ktorý bol venovany mýtom súvisiacim s témou ženy, ženskej tvorby a ženského písania. V monodráme herečky a ženy, Anny, sa prelínajú viaceré interpretačné roviny. Anna hrá svoju divadelnú postavu, herečka hrá Annu. Anna konfrontuje dramatický text, ktorý by ako herečka mala interpretovať na scéne, so svojou vlastnou ženskou skúsenosťou. Ohradzuje sa voči Anninmu divadelnému osudu. Divákov/čky konfrontuje so ženskou realitou, do ktorej patria aj ne-ženské ne-duhy, na ktoré autor asi zabudol. V druhej časti sa temeticky i scénicky prelína svet Anny so svetom divadla. V bizarnej situácii zrazu ožívajú postavy z hry, začínajú sa stierať rozdiely medzi divadlom a realitou, skutočnosťou a fantáziou. Anna na vlastnej koži zažíva situácie, ktoré v prvej časti interpretovala, či glosovala, aby sa rozdiel medzi divadelnou postavou a herečkou úplne stratil.

Neplač, Anna je príbehom Ženy, ktorý napísal Muž – Autor, režíroval Muž – režisér a má ho zahrať Žena. Ktorý pohľad obstojí? Ktorá Anna je tá skutočná? A ktorá je sympatická Vám? Zistíte v stredu 7. februára o 19.00 h.

Živá ženská knižnica je nový projekt Bábkového divadla na Rázcestí, ktorý v sebe spája scénické čítanie s divadelnou performanciou a živou diskusiou. Sprítomňuje dielo prelomových ženských autoriek, ktorých myšlienky majú dodnes platnú rezonanciu v našej psoločnosti. Vo štvrtok 8. februára sa tri herečky zhostia výkladu jedinečného románu švédsko-fínskej autorky Märty Tikkanen. Príbeh lásky storočia je literárne nádherná, emocionálne sugestívna výpoveď ženy o jej hlbokej láske k svojmu manželovi-alkoholikovi. K témam násilia, asymetrie moci v mužsko-ženských vzťahoch, no i alkohololizme v rodine sa po predstavení bude vyjadrovať lektorka, odborníčkou v tejto zložitej oblasti. Do živej diskusie sa môže zapojiť každý podľa vlastnej chuti.

Netradičný večer, počas ktorého bude náročná téma podáva s nadhľadom a divadelným čarom, na vás čaká vo štvrtok 8. februára o 19.00 h.

Kompletný februárový program pre deti aj dospelých nájdete na stránke divadla. Rezervácia vstupeniek je možná prostredníctvom webového formuláru, ktorý nájdete na stránke divadla, telefonicky na 048/412 55 13 a mailovo na vstupenky@bdnr.sk. Lístky sa dajú zakúpiť v pokladnici BDNR, každý pracovný deň od 8.00 do 16.00 h alebo online na www.ticket-art.sk.