Výstava SALE /výpredaj umenia/ reaguje na ešte stále prebiehajúce výpredaje. Koncept, všetko je na predaj, sa netýka len šiat, ale aj umenia. No iným spôsobom. Konfrontácia umenia s výpredajom by v tomto prípade mala vzbudiť zamyslenie.

Z atmosféry na vernisáži
Z atmosféry na vernisáži

Včerajšia vernisáž výstavy, počas ktorej si návštevníci mohli nielen pozrieť či rovno zakúpiť diela autorov – Adriany Bútorovej a Martina Jánoša, bola tiež príležitosťou na konfrontáciu vlastných dojmov z diel s názormi samotných autorov. No okrem samotných diel, pohostenia či prítomnosti autorov, si návštevníci vychutnali aj Gitarové trio z Banskej Štiavnice, ktoré tvorili Dodo Klimko, Paľo Kružlič a Joe Sivák.

Vystavené plátna pokryté akrylovými farbami vytvorila Adriana Bútorová. Jej tvorba je expresívna a zväčša ponurá. Zaujímavé je, že autorka nemusela postavám vôbec zobrazovať tvár (prípadne nie detailne) a napriek tomu dokázala sprostredkovať emócie. Sochár na voľnej nohe, Martin Jánoš, zas v prezentovanej tvorbe využíva materiály ako drevo (buk, hrab, dub), sadra či sklo. No v predchádzajúcej tvorbe sa venoval viac kovu. Drevo ako základný podkladový materiál si tentokrát zvolil kvôli teplu, ktoré vyžaruje a dodáva tak dielam komornejší ráz. A aj keď Jánošove koláže na prvý pohľad vyznejú menej zrozumiteľne ako Bútorovej maľby, prvý dojem občas klame a aj jednoduchosť často poodhalí svoju skrytú rafinovanosť či ďalší zmysel.

Autori: Adriana Bútorová, Martin Jánoš
Autori: Adriana Bútorová, Martin Jánoš

Výstava Adriany Bútorovej a Martina Jánoša bude celý mesiac inštalovaná v kaviarni Mefisto na Námestí Štefana Moyzesa 15 v Banskej Bystrici.Ľudia už nechodia do galérie, takže my musíme umenie priblížiť ľuďom a preto sme si zvolili takúto formu. Aby nemuseli chodiť za umením, ale aby si pri pivku uvedomili, že výpredaje ich bombardujú,“ priblížila pozadie vzniku výstavy Adriana Bútorová. A po mesiaci sa výstava presunie do Hriňovej. Martin Jánoš vysvetľuje: „Tým, že toto je výpredaj, tak všetky veci, čo sa predajú, sa budú nahrádzať novými vecami a výstava sa bude vyvíjať.“

Bc. Martin Jánoš (1985)
Pochádza z Banskej Bystrice, ateliér má v Slovenskej Ľupči. Vyštudoval umelecké odlievanie kovov a drahých kameňov v Kremnici a sochárstvo v Banskej Bystrici na Akadémii umení (v Ateliéri monumentálnej plastiky).

Mgr. art. Adriana Bútorová (1984)
Pochádza z Lučenca, v súčasnosti pôsobí ako učiteľka na Súkromnej strednej umeleckej škole vo Zvolene. Okrem toho sa venuje vlastnej tvorbe. Vyštudovala propagačnú grafiku na Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach a grafiku na Akadémii umení v Banskej Bystrici.