Banská Bystrica a okolité mestá budú v nasledujúcich dňoch dejiskom kvalifikačného turnaja dievčat do 17 rokov na futbalové Majstrovstvá Európy. Do Banskej Bystrice už pricestovali výpravy Španielska, Poľska a Faerských ostrovov.

Družstvá dievčat s prevažujúcim ročníkom narodenia 1996, čakajú v pondelok, stredu a v sobotu súťažné zápasy na banskobystrických Štiavničkách, v Brezne, v Kremničke a tiež v Dolnej Ždani. „Ženský futbal patrí medzi jednu z priorít Slovenského futbalového zväzu a veríme, že toto podujatie prispeje k tomu, aby ženský futbal u nás napredoval,“ uviedol na nedeľňajšej tlačovej konferencii technický riaditeľ Slovenského futbalového zväzu Ján Greguš.

Slovenská reprezentácia, ktorej členkou je aj Soňa Kyseľová z ŠK Selce, ktoré má v rámci nášho regiónu ženský tím už dlhé roky, sa predstaví v prvom zápase v pondelok popoludní, kedy sa na Štiavničkách zverenkyne trénera Branislava Petroviča postavia Poľsku. „Máme silnú skupinu, kde máme bývalé majsterky Európy – Španielky. Naše krédo bude podať čo najlepšie výkony, maximálne sústredené a maximálne odovzdané pre vec a je len na nás ako to zvládneme,“ povedal Petrovič.

Kapitánka Miroslava Chrenková s trénerom Branislavom Petrovičom.

Kapitánka Sloveniek Miroslava Chrenková ale netají odhodlanie: Aj preto, že sme v domácom prostredí, chceme vyhrať a ukázať to najlepšie, čo v nás je, a že na to máme.“

Slovenský futbalový zväz pritom reprezentačný tím dievčat do 17 rokov obnovil len nedávno a jeho hlavným cieľom je príprava hráčok pre hlavné mládežnícke kategórie U19 a seniorskú reprezentáciu. Tréner tímu Branislav Petrovič ale vysvetľuje, že táto veková kategória je prvou, v ktorej je z čoho vyberať: „Je to prvý stupeň reprezentácie kde je širší záber na hráčky a vyberá sa aj z 50 hráčok. Je to ale najmä o tom, urobiť si prehľad, aby nám do seniorskej reprezentácie prišlo to najlepšie.“ Ženských tímov ale na Slovensku zatiaľ nie je veľa, čo by sa podľa Jána Greguša mohlo meniť k lepšiemu: „SFZ chystá licenčný systém, v ktorom by sme chceli zakomponovať útvary talentovanej mládeže, kde by sme chceli, aby aj čo najviac dievčat, ktoré majú záujem o futbal,  nestrácalo príležitosť.“

Program zápasov 11. kvalifikačnej skupiny prvého kola kvalifikácie UEFA Európskeho šampionátu žien do 17 rokov:

Pondelok 3.9.2012
Štadión SNP, Štiavničky Banská Bystrica

11.00 h  Španielsko – Faerské ostrovy
16.30 h  Poľsko – Slovensko

Streda 5.9.2012
Mestský štadión, Brezno

11.00 h  Španielsko – Slovensko
16.30 h  Faerské ostrovy – Poľsko

Sobota 8.9.2012
Štadión TJ ŠK Kremnička

11.00 h  Slovensko – Faerské Ostrovy

Sobota 8.9.2012
Štadión TJ Sokol Dolná Ždaňa

11.00 h  Španielsko – Poľsko