Organový virtuóz David di Fiore pred dvoma rokmi oslávil päťdesiate výročie od začiatku svojej umeleckej kariéry slávnostnými koncertmi v Banskej Bystrici, Ružomberku a v Trnave. Do mesta pod Urpínom prichádza osláviť aj významné životné jubileum, sedemdesiatiny, ktorých sa dožil v auguste. Narodeninový koncert sa uskutoční v sobotu 3. septembra v Evanjelickom kostole. 

Narodeninový organový koncert „70“ sa koná v rámci Medzinárodného organového festivalu Vivat vox organi, ktorého je David di Fiore každoročným hosťom. Pre svoj  mimoriadny koncert pripravil aj mimoriadny program, v ktorom nebudú chýbať viaceré prekvapenia.

David di Fiore odštartoval svoju medzinárodnú kariéru recitálom v Katedrále Notre-Dame v Paríži (1. marec 1987). V súčasnosti pôsobí na Katedre hudby Katolíckej univerzity v Ružomberku, kde vyučuje hru na organe, dejiny organu a organovej literatúry, stavbu organa, improvizáciu, liturgickú hru a dirigovanie zboru. V Cathédrale Sainte-Croix d`Orléans vo Francúzsku a následne na festivale Vivat Vox Organi 2017 v Banskej Bystrici oslávil svoj jubilejný 1000. verejný koncert.

Za posledných 35 rokov vystúpil David di Fiore na množstve organových festivalov v Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku, Česku a Slovensku, ako aj vo Francúzsku a Taliansku. V Severnej Amerike účinkoval na festivaloch v Kanade, na medzinárodnom Festivale v Morelia v Mexiku (najstarší organový festival na západnej pologuli), na Medzinárodnom organovom festivale v Guadalajara, na Puerto Vallarta Arts Festival a organové recitály odohral v mnohým mestách USA. Jeho diskografia obsahuje CD nahrávku francúzskej hudby Les Amoureux de l‘Orgue, slovenské nahrávky The Grand Organ of the Castle Church in Kremnica, recitály z Graz Orgelfest, DVD z jeho recitálu v rámci Trnavských organových dní 2008 a CD nahrávku jeho koncertu v Katedrále Sv. Martina v Bratislave. Jeho nahrávka cyklu Jób od Petra Ebena, s recitáciou v podaní herca a speváka Kamila Mikulčíka, vyjde čoskoro vo vydavateľstve Tribus Musicae. Všetkých osem častí tohto diela dvakrát predviedol na Slovensku a raz v USA.

David di Fiore je žiakom francúzskej organistky Odile Pierre. Ako sólista, dirigent, korepetítor a praktický organista pôsobil v katolíckej Arcidiecéze mesta Seattle, v Národnej asociácii metodistických hudobníkov a na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Od Národnej katolíckej vzdelávacej asociácie získal v Spojených štátoch ocenenie Distinguished Graduate. V Mexiku, v Rumunsku a na Slovensku bol ocenený za mimoriadnu účasť na medzinárodných organových festivaloch. V roku 2009 získal ocenenie za svoj prínos pre organový svet a za jeho recitály, ktoré mu udelilo občianske združenie Ars Ante Portas. Americké združenie organistov (Seattle) mu udelilo vyznamenanie za jeho prínos k medzinárodnému šíreniu umenia.

Claude Balbastre – Canonnade, organ: David di Fiore:

Program koncertu

Fanfare

Johann S. Bach (1685 – 1750) Fantasia and Fugue in g-minor BWV 542

Claude Balbastre (1724 – 1799) Où S´en vont Ces gais bergers

César Franck (1822 – 1890) Pièce Héroique

Louis Vierne (1870 – 1937) Méditation (tri improvizácie, rekonštruované Maurice Duruflém)

Variations on America (cadenza by David di Fiore)

Spirituál: There is a Balm in Gilead  (posvätná pieseň otrokov)

Scherzo Symphonique

Mimoriadny narodeninový koncert pri príležitosti životného jubilea geniálneho organového virtuóza Davida di Fiore (USA / SK) sa uskutoční v sobotu 3. septembra o 19.00 h v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici v Banskej Bystrici. Vstupné je dobrovoľné.