Miroslav Ivan – podnikateľ, ktorému svet uveril, hovorí o svojom vstupe do politiky.
Prvú obchodnú spoločnosť otvoril v roku 1995 v Banskej Bystrici. Štandardný aj špeciálny spojovací materiál ponúkal najprv v malej predajni „Na Huštáku“. V rokoch konjunktúry sa spoločnosť IVAN sa stala lídrom na slovenskom trhu a záujem o jej kúpu prejavil škandinávsky investičný fond Nordic Capital. Od roku 2008 je spoločnosť IVAN členom skupiny BUFAB jedného z najvýznamnejších svetových dodávateľov spojovacieho materiálu a špeciálnych konštrukčných dielov pre náročných zákazníkov vo viacerých priemyselných odvetviach.
Zamysleli ste sa niekedy na tým, či práca ovplyvnila vaše povahové vlastnosti? Podstatnú časť profesionálneho života ste venovali spojovaciemu materiálu: stavebné kotvy, skrutky, matice, podložky,… Dá sa povedať, že keď človek hľadá najpevnejšie a najspoľahlivejšie spojenia rôznorodých materiálov, prenesie svoju profesionálnu deformáciu aj do medziľudských vzťahov?
🙂 Pravdupovediac, touto otázkou ste ma troška prekvapili. Doteraz som sa nad tým nezamýšľal. Určite som človek, ktorý nemá rád konflikty a som presvedčený, že keď sa v záujme dobrej veci vytvorí team, spoja sa viacerí, vždy to prinesie väčší efekt ako individuálna iniciatíva.
Ako za zo stavebného inžiniera – projektanta stane úspešný obchodník?
Život vás prinúti. Potrebujete vyriešiť spojenie dvoch konštrukčných prvkov a zistíte, že nič vhodné na domácom trhu nezoženiete. A tak začnete hľadať vo svete. A keď vyriešite problém svojho projektu, začnú sa na vás obracať kolegovia s podobnými požiadavkami. Najprv poradíte a potom si poviete: Nie je jednoduchšie namiesto preposielania kontaktov, ponúkať rovno tovar? Keby neexistoval dopyt, ostal by som pravdepodobne dodnes v projekčnej kancelárii. Mám rád jednoduché a logické riešenia.
Ľudia, ktorí poznajú váš životný príbeh, tomuto tvrdeniu asi neuveria. V čase najväčšieho rozkvetu vášho biznisu ste dokázali odovzdať rozbehnutý vlastný podnik do rúk riadiaceho manažéra aby ste sa s manželkou a dcérami vysťahovali do Kanady, kde ste začínali opäť „od piky“. Prestalo vás baviť podnikanie na Slovensku?
Vôbec nie. Bol som takmer denne v telefonickom kontakte so svojou firmou doma. V Kanade som založil spoločnosť IVAN Fasteners, ktorej sa dobre darilo, ale po piatich rokoch sme sa všetci spolu vrátili na Slovensko. Chýbala nám rodina a priatelia. Nebola to zlá skúsenosť. Keď máte dobrý projekt a chuť pracovať, dokážete to kdekoľvek.
Kanada je jedna z najbohatších krajín sveta a má stabilnú ekonomiku. Ako sa vyrovnáva kanadská ekonomika s globálnou krízou?
Veľmi dobre. V Kanade je pružný a flexibilný pracovný trh. Pracovné právo umožňuje zamestnancom aj zamestnávateľom okamžite reagovať na ponuku a dopyt po pracovnej sile. Hospodárstvo sa orientuje na odvetvia s vysokou pridanou hodnotou a veľkú časť výrobkov s malou pridanou hodnotou dovážajú z krajín s nízkou cenou práce. Navyše Kanada disponuje prírodnými zdrojmi(pitná voda, ropa, plyn), aké vzhľadom k počtu obyvateľov nemá žiadny iný štát.
V roku 2008 ste firmu predali Švédom. Dnes je súčasťou globálnej spoločnosti BUFAB. Podnikateľský úspech, ale aj fungujúce rodinné zázemie vám môže každý závidieť. Mnohí by vo vašom prípade skonštatovali to známe slovenské: „Keď je koze dobre, vyberie sa na ľad šmýkať“. Neobávate sa, že vstupom do slovenskej politiky skončí úspešné a príjemné obdobie vášho života?
Naopak, obávam sa, že ak v súčasnej zložitej a ťažkej ekonomickej situácii nevstúpia do politiky ekonomicky gramotní ľudia, ktorým je jasné, že situácia je naozaj vážna a populistické reči nič nevyriešia, nastanú ťažké časy pre celé Slovensko. Za posledných 20 rokov sa Slováci len čiastočne naučili ako funguje parlamentná demokracia. Sú znechutení a o politiku sa nezaujímajú. Najväčšia tragédia našej krajiny je v tom, že celkom demokraticky odovzdáme svoj hlas politikom, ktorí nie sú schopní predložiť riešenia, ponúkajú len populistické sľuby, ktorým sa síce ľahko dá uveriť,ale ich realizácia prináša nové dlhy, ktoré sa prenášajú na ďalšie generácie.
Presluhujúci politici, niektorí sú v politike od roku 1989, stratili akýkoľvek kontakt s realitou.
Je najvyšší čas, aby štát začali riadiť odborníci.
V súčasnosti ste riaditeľom Odboru strategických investícií Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky. Ako hodnotíte šance slovenskej ekonomiky? Dokáže prekonať súčasnú krízu, alebo si môžeme všetci povedať, že dobre už len bolo?
Slovensko je dnes moderná dynamická krajina, ktorá má kvalifikovanú a vzdelanú pracovnú silu. Bohužiaľ, dnešná situácia na pracovnom trhu nemotivuje šikovných k vyššej produktivite, a nemotivuje ani ľudí s nižším vzdelaním k väčšej mobilite a aktivite pri hľadaní zamestnania. Stále nedokončená diaľničná sieť spôsobuje, že na Slovensku je veľmi nerovnomerne rozmiestnená veľkovýroba. A tak tu máme regióny, kde je problém nájsť zamestnanca, a naopak, regióny s viac ako tridsať percentnou mierou nezamestnanosti.
Verím, že Slováci v týchto voľbách pochopia, že ak chcú od politikov zmenu, prídu voliť. A zo zoznamov kandidátov vyberú odborníkov, ktorí naozaj dokážu situáciu zlepšiť.
A budú od nich požadovať zodpovednosť a principiálnosť. Potom to bude Slovensko, na ktoré budeme všetci hrdí.