O.Z. za! amfiteáter v spolupráci s Mestom Banská Bystrica pozýva na 3. ročník Prehliadky panoramatických filmov [ppf] 2018, a to v piatok a sobotu 15.-16. júna na banskobystrický amfiteáter Paľa Bielika.

Ako hovorí premietač Michal Jaso: „70mm panoramatické projekcie sú už dnes raritou, a hoci existuje pár výborných európskych festivalov zameraných na tento formát, ktoré sú pre nás vzorom vrátane festivalu v blízkom Krnove, premietať 70mm filmy pod holým nebom nie je možné nikde inde v Európe.“

Aj preto sa O.Z. za! amfiteáter rozhodlo zaviesť tradíciu, symbolicko-ironicky nie ffp (Filmový festival pracujúcich), ale [ppf], takže Prehliadky panoramatických filmov. „Plátno na banskobystrickom amfiteátri s rozmermi 32x15m je jedno z najväčších v Európe, a keď máme tú možnosť na neho premietnuť filmový obraz, ktory siaha od jedného kraja po druhý, je to zážitok sám o sebe,“ dodáva Juraj Havlík z O.Z.

V piatok 15. júna sa bude premietať americká akčná klasika 90. rokov Smrtonosná zbraň 3 a v sobotu 16. júna novo natočený legendárny film Vražda v Orient exprese. Ako upresňuje premietač Ivan Školuda: „Na prehliadke uvidíte jeden z posledných 70mm filmov minulého storočia z čias konca 70mm filmov „Smrtonosná zbraň 3“ (1992). Film sa natáčal na 35mm film a bol na 70mm kópie zväčšený z 35 mm negatívu. Druhý film je absolútny unikát. Celý film „Vražda v Orient Exprese“ (2017) bol natáčaný na 70mm negatív. Po filme „Osem hrozných“ (2015) je to za posledné obdobie druhý film natáčaný 70mm kamerou.“ Takže rozhodne si III. [ppf] 2018 netreba nechať ujsť!

Prehliadka je realizovaná s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica.