Popoludní štiarc a večer bál. Do roka a takmer aj do dňa sa na Španej Doline opäť bude variť štiarc a bude sa aj tancovať.

stiarc 2015Štiarc, ako asi viete, je tradičné banícke jedlo, ktoré ženy varievali mužom, keď fárali do bane. Do bane sa už na Španej Doline nefára, ale štiarc sa varí. Bude sa variť aj v sobotu 25. júla na 14. ročníku Špaňodolinského štiarcu a vy môžete byť pritom, ba aj okoštovať vám dajú. Ak by ste to náhodou ešte nevedeli, tak štiarc pripomína trochu fučku a vraj je vtedy dobrý, keď v ňom zostane stáť zapichnutá varecha – štiarcovník. Potom sa z neho robia trhance. Je to veľmi sýte jedlo, v ktorom je nevyhnutná uškvarená slaninka a môže byť aj bryndza. V dedinách okolo Banskej Bystrice (Riečka, Tajov, Kordíky, Králiky, Staré Hory) ale aj v niektorých obciach na Horehroní, kde má štiarc tradíciu, má i rôzne podoby, recepty. Podujatie, ktoré organizuje Penzión Klopačka s obcou Špania Dolina, sa začína o 14. hod.

Banícky bál v šachte Ferdinand pri penzióne Klopačka slávnostne otvoria 19. hod. Na bále sa, samozrejme, hlavne zabáva a tancuje, no čaká vás aj večera a tombola a tiež dražba baníckych artefaktov na podporu Baníckeho Bratstva Herrengrund na Španej Doline. Ak máte vo svojich zbierkach predmety, ktorými by ste mohli prispieť, píšte na: klopacka@klopacka.sk. Artefakty, ktoré sa nevydražia, ostanú v zbierkach Nášho múzea medi. Vstupenky na bál si môžete zakúpiť v penzióne Klopačka. A ešte niečo, banícke uniformy sú na bále vítané!