Najcennejšia žiacka medaila v džude pre banskobystrickú Duklu za rok 2016 má strieborný lesk a vybojoval ju Benjamín Maťašeje na prestížnom turnaji Warsaw Judo Open tento víkend v poľskej metropole.

DSC_6315_maláTurnaja sa zúčastnilo 1396 mladých džudistov z dvadsiatich deviatich krajín sveta, ktorí súťažili v kategóriách žiakov, dorastencov a juniorov. V prvých dvoch mala zastúpenie aj banskobystrická Dukla. Zo štyroch džudistov až traja premiérovo okúsili atmosféru veľkého európskeho turnaja, kde prebiehali súboje na desiatich tatami a po jedenástich hodinách náročného programu boli vo svetle reflektorov dekorovaní víťazi. Všetci traja zápasili v sobotu v žiackych kategóriách a tu sa aj jednému z nich podaril husársky kúsok. Benjamín Maťašeje pri svojej premiére posunul historickú latku doterajších ziskov banskobystrického oddielu o čosi vyššie, keď po zisku vždy jedného bronzu z minulých ročníkov, sa dokázal prebojovať až do finále.

Beny vo váhe nad 81 kilogramov mal priaznivý žreb a prvé kolo voľné. V ňom si mohol pozrieť zápas svojho budúceho súpera Ukrajinca Shcherbu. Ten však veľa priestoru na naštudovanie jeho štýlu boja Benymu neposkytol, keďže hneď v šiestej sekunde hodil poľského reprezentanta na malú soi-nage na ipon. Pokyn pre nášho džudistu teda znel nenechať sa prekvapiť rýchlym nástupom a dostať súpera pod vlastný tlak. Tým je Benyho zápasenie typické, k hmotnostnej výhode (vo Varšave to bolo o dvadsať kilogramov) pridáva aj razantný štýl boja, nevyčkáva ako ostatní súperi v takzvaných pluskách, kde zápasia najťažší džudisti bez obmedzenia hornej hranice ich váhy.

DSC_6033_maláBeny dodržal taktické pokyny trénera na jednotku. Prevzal iniciatívu v zápase. Svojho súpera z oddielu Ippon Kiev do žiadnej aktivity nepustil a po pár nehodnotených nástupoch v postoji sa mu podarilo v boji na zemi Ukrajinca v druhej minúte zápasu udržať. V treťom kole, ktoré bolo zároveň súbojom o postup do finále, čakal na Benyho technický a pohyblivý Lotyš Devikis. Semifinále malo strhujúci priebeh, keďže obidvaja súperi nastupovali do širokej škály chvatov a bolo dlho vyrovnané. V druhej minúte zápasu sa však Benymu vydaril, ním na turnajoch málo používaný chvat o-soto-gari, a doslova priklincoval svojho súpera na tatami.

To už sa sen o varšavskom finále zmenil v realitu. Bolo treba čakať do večerných hodín na finálové bloky, kedy finalisti nastupovali za svetla reflektorov a sprievodných zvukov živej kapely na svoje záverečné duely. Z druhej strany turnajového pavúka čakal na banskobystrického džudistu vo finále ďalší Lotyš – Ilja Denisov. Benyho chuť po víťazstve bola veľká. Až taká veľká, že keď už v dvadsiatej sekunde hodil svojho súpera na wazari, čo je v džude výrazné vedenie v zápase a následne sa džudisti už sústredia na udržanie vedenia, Beny naopak otvoril zápas a hrnul sa do ďalších a ďalších útokov. To skúsený Lotyš využil vo svoj prospech a dorovnal stav zápasu na wazari chvatom uči-mata, pričom následne ešte raz využil Benyho chybu pri prevzatí úchopu a hodil Benyho na druhé wazari, čo znamenalo Lotyšove konečné víťazstvo.

DSC_6052_maláBeny sa však v tejto kategórií môže predstaviť aj o rok. Za ten čas takticky a technicky o čosi viac dozrie a môže skladať reparát. Nakoniec skladať reparát z finálového striebra vo Varšave je pre banskobystrickú Duklu obrovská výzva. Zlato z Warsaw Judo Open ešte nemá.

Z ďalších banskobystričanov sa vo váhe do 66 kilogramov predstavil Alex Maruška, ktorého po prehratom zápase jeho súper nepotiahol do repasáží. Pravidlá turnajového pavúka sú neúprosné. O čosi úspešnejší bol Miloš Krajči vo váhe do 46 kilogramov, ktorého po výhre nad domácim reprezentantom zastavil Holanďan Ripping.

V nedeľu ešte zasiahol do bojov v dorasteneckých kategóriách vo váhe do 73 kilogramov Alex Barto, ku ktorému žreb bol neúprosný a spomedzi 66 džudistov vo váhe, mu vylosoval oveľa ťažšiu stranu pavúka, z ktorej nakoniec vzišiel víťaz a obidvaja bronzoví medailisti.

DSC_6073_maláAlexovi nestačili na postup do bojov o medaile ani dve výhry nad ťažkými súpermi a zastavila ho v postupe prehra s Rusom Zaiatsom. Víťaza druhej polovice turnajového pavúka a finalistu z českého reprezentačného výberu týždeň pred tým Alex na turnaji v Brne porazil.

Samozrejme, že výsledok mladých nádejí banskobystrickej Dukly mohol byť ešte lepší, keby do bojov zasiahli ďalší štyria dorastenci, ktorí sa momentálne nachádzajú na dvojmesačnom tréningovom pobyte v kolíske džuda, v Japonsku. Tým poslali ich mladší oddieloví kolegovia z Varšavy strieborný pozdrav a všetci sa tešia na ich návrat do Banskej Bystrice v novembri.