Mimoriadna snehová nádielka spôsobuje mestskému úradu problém. Predpokladaný rozpočet na zimnú údržbu ciest a chodníkov je takmer vyčerpaný.

Ani suma 790-tisíc eur nestačí na pokrytie nákladov pri odpratávaní snehu na banskobystrických chodníkoch a cestách. Mesto predpokladá, že vyčlenené prostriedky minie už v polovici februára. „Ak výkon zimnej údržby potrvá do polovice marca, môže byť rozpočet prekročený o sumu medzi 150 až 200-tisíc eur. Možné krytie týchto neplánovaných výdavkov bude teraz predmetom analýz pracovníkov úradu,“ povedal pre BBonline.sk hovorca mestského úradu Filip Roháček.

Zvýšené náklady spôsobilo najmä nepriaznivé počasie, ktoré malo byť najhoršie za posledných 18 rokov. „Najťažšou skúškou pre výkon zimnej údržby boli v Banskej Bystrici dni v polovici januára, kedy v priebehu približne tridsiatich hodín napadlo takmer 50 centimetrov mokrého snehu. Zatiaľ čo december možno v Banskej Bystrici v porovnaní s inými rokmi označiť za nadpriemerný, január vychádza z takéhoto porovnania z hľadiska nárokov na zimnú údržbu až extrémne,“ píše sa v stanovisku mestského úradu.

Financie na vykrytie zvýšených nákladov bude potrebné hľadať v rozpočte na rok 2013, ktorý stále nie je schválený. Primátor by ho mal predložiť mestskému zastupiteľstvu budúci utorok. Jakub Gajdošík, predseda Komisie MsZ pre dopravu, bezpečnosť, verejnoprospešné služby a verejný poriadok, hovorí, že služby mesta ako údržba či osvetlenie sú podfinancované. „Čísla v rozpočte (na rok 2013 pozn.red.) nie sú korektné. Keby boli, tak by automaticky nevydalo na iné veci ako cestovný ruch, či rozvojové projekty. Takto klameme samy seba,“ hovorí Gajdošík s tým, že na služby chýba v rozpočte okolo 400-tisíc eur. Tie bude potrebné počas roka niekde nájsť, ak nie, tak sa musia započítať do dlhovej služby mesta.

Aj v prípade prebiehajúcej zimnej údržby sa zrejme použijú prostriedky určené napríklad na letnú údržbu a následne sa budú hľadať rezervy. Prejaviť by sa to mohlo napríklad v obmedzení čistenia ciest a chodníkov počas leta. Banská Bystrica vynakladá spomedzi porovnateľných krajských miest na zimnú údržbu ciest a komunikácií najviac finančných prostriedkov a počas tohto zimného obdobia sa môže celková suma preklopiť cez milión eur.