Už v sobotu privítame na banskobystrickom ľade hostí spod Pustého hradu. Týmto zápasom sa odštartuje štvrťfinálové kolo play-off Slovnaft extraligy, no a my máme tip na víťaza!

Zápasy play-off majú vždy špecifickú príchuť. Hráči hrajú na doraz, divákov neraz pobavia okrem gólov či bodyčekov aj pästnými súbojmi. Skrátka o tom je vyraďovacia časť. Keď sa však v nej stretnú dvaja odveký rivali, ktorými Banská Bystrica a Zvolen bezpochyby sú, o zábavu je vopred postarané.

foto: Branislav Račko

V šatni Baranov v týchto dňoch zrejme nevládne najlepšia atmosféra. Posledných šesť zápasov základnej časti totiž Barani prehrali a hoci to na ich celkové postavenie v tabuľke nemalo žiadny vplyv, no na psychike hráčov to mohlo zanechať istý vplyv. Miernym strašiakom môže byť aj spomienka na minuloročné zlyhanie vo štvrťfinále proti Nitre. Na druhej strane treba objektívne priznať, že Banskobystričania počas väčšiny sezóny predvádzali prevažne kvalitné výkony a tretie miesto v celkovom hodnotení teda vôbec nie je náhoda. Trénersky triumvirát Staš, Országh a Chudý určite počas takmer týždňového voľna zapracoval na psychickom pozdvihnutí tímu. Koniec koncov play-off je nová súťaž čo z pohľadu výsledkov v posledných kolách môže byť pre Baranov výhodou a možnosťou na začatie novej, úspešnej série.

Vo Zvolene prišlo tesne pred koncom základnej časti k nečakanej zmene na trénerskom poste. Tím opustil uznávaný tréner a veľký hokejový stratég Ernest Bokroš. Tento fakt by mohol mať pre Zvolenčanov takmer fatálne následky. Avšak netreba zabudnúť, že každá výmena so sebou prinesie aj nejaké pozitíva. V tomto prípade môže byť najväčším pozitívom nový vietor v zvolenskej šatni, ktorý sa môže prejaviť na výkonoch hráčov šiesteho celku po základnej časti.

Rýchlosť a ofenzívna sila vs. taktika a prepracovaná defenzíva

Barani počas celej sezóny ťažili najmä z vynikajúco korčuľujúcich útočníkov a dôraznych brániacich hráčov. Ťažko očakávať, že z tejto úspešnej filozofie teraz upustia. Navyše v závere základnej časti do Banskej Bystrice prišla dvojica rýchlonohých korčuliarov Lažo – Weissmann. V metropole stredného Slovenska sa tak môžu spoľahnúť na veľmi kvalitný útok a nekompromisných obrancov. Do útoku zrejme zavelí najmä trio Tománek, Hudec, Lažo, no zabúdať netreba ani na nestarnúceho Šechného, agilného Hvilu s Weissmannom či benjamínka Sýkoru. Brankársku svätyňu bude chrániť jeden z najskúsenejších gólmanov v súťaži Miroslav Šimonovič, takže jediným problémom by u Baranov mohla byť obrana. Tá však doteraz stála vo väčšine prípadov na pevných nohách a pri podpore zo strany útočníkov by si mala so Zvolenskou ofenzívou poradiť.

Zvolen sa v doterajšom priebehu prezentoval skôr trpezlivým a taktickým výkonom. Veľa si zakladali na defenzíve, ktorej velí jeden ostrieľaný obranca Čierny. V bráne predvádza vynikajúce výkony brankár Škrečko a patrí medzi najpríjemnejšie prekvapenia aktuálnej sezóny Slovnaft extraligy. V útoku to ale až tak ružovo nevyzerá. Vo Zvolene nemajú vyhláseného strelca, akým je Tománek v kádri Baranov. Najväčšími hrozbami pre domácu obranu budú zrejme Baláž s Chovanom, no môžeme predpokladať, že Zvolenčania stavia na kolektívny výkon a budú vyčkávať na chyby svojho súpera.

Prečo vyhrajú Barani?

Áno, Barani zvíťazia! Prečo sme o tom presvedčení? Dôvodov je hneď niekoľko. Začneme trénerskou lavičkou. Tej Banskobystrickej úspešne velí Milan Staš už tretiu sezónu. Sám si poskladal tím, ktorý pozná a ktorému verí. Navyše po jeho boku môžeme vidieť aj Vladimíra Országha. Ten svojimi skúsenosťami a poznatkami z náročných zápasov v zámorí a na medzinárodnom fóre, môže hráčom poskytnúť neoceniteľnú podporu. Barani majú tiež výborne vyskladaný káder. Dve úderné formácie dopĺňajú dve zložené zo skvele brániacich hráčov. Na ľade tak cítiť Šechného a Hlinkove skúsenosti, Hudecov a Sýkorov prehľad, Lažovu či Kútneho bojovnosť či Tománkov čuch na góly. Ďalším faktorom je aj brankársky post. Zo štatistík by sa mohlo zdať, že Škrečko je lepším gólmanom ako Šimonovič. Miroslovav Šimonovič však disponuje nesmiernymi skúsenosťami z reprezentačného dresu či bojov v play-off, ktoré ešte Škrečko pre mladý vek nestihol nadobudnúť. Navyše na Zvolenského brankára bude vyvíjaný ešte väčší tlak a je otázne ako sa sním dokáže vysporiadať. Stručne a jasne – Barani sú favoritmi štvrťfinále play-off a bolo by prekvapením, ak by svojho rivala zo Zvolena nedokázali zdolať.

Vzájomné zápasy v tejto sezóne:

3. kolo – HC 05 B. Bystrica 2:1pp HKM Zvolen

12. kolo – HKM Zvolen 1:3 HC 05 Banská Bystrica

21. kolo – HC 05 B. Bystrica 4:2 HKM Zvolen

30. kolo – HKM Zvolen 5:3 HC 05 Banská Bystrica

39. kolo – HC 05 B. Bystrica 2:3pp HKM Zvolen

48. kolo – HKM Zvolen 2:3pp HC 05 Banská Bystrica

Program play-off:

26. 02. – HC 05 B. Bystrica : HKM Zvolen

27. 02. – HC 05 B. Bystrica : HKM Zvolen

02. 03. – HKM Zvolen :  HC 05 Banská Bystrica

03. 03. – HKM Zvolen :  HC 05 Banská Bystrica