Banskobystrická hala na Štiavničkách sa dnes stala dejiskom 26. ročníka Turnaja SNP, v ktorom si zmerali sily džudisti z viacerých krajín strednej Európy. V tvrdej konkurencii sa nestratili ani Slováci, ktorí vybojovali dve prvé miesta.

Džudisti zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska si zmerali sily v siedmych váhových kategóriach, ktoré rozhodli o víťazoch 26. ročníka Turnaja SNP v Banskej Bystrici. Na Slovenskej pôde sa vo výbornej forme predviedli aj domáci pretekári, z ktorých najviac zažiarili víťazi svojich kategórii – Matej Poliak a Zoltán Pálkovács. Práve druhý menovaný bol tiež ocenení honorom najtechnickejšieho džudistu turnaja. Vo finále si poradil s Poliakom Filekom, no sám potvrdil, že to nebolo ľahké víťazstvo: ,,Náročné to bolo v tom, že medzi semifinále a finále ubehlo veľa času. Od polovice finálového zápasu som zatuhol v krížoch. Možno sa vo finále prejavili aj ťažšie tréningy z posledných dní, no zvíťazil som a to je hlavné,“ priznal Pálkovács.

Tento turnaj bol pre neho zároveň akousi generálkou pred majstrovstvami sveta v Tokiu, na ktoré odlieta už 6. septembra spolu s Milanom Randlom, ktorý však na dnešnom turnaji nenastúpil. Zoltán svoju pripravenosť pred blížiacimi sa MS hodnotí na výbornú: ,,Čo sa týka prípravy, som spokojný. Ráno pri rozcvičke a v prvých zápasoch bolo všetko úplne bez problémov, kondične som vládal a zápasy som vyhral. Myslím si, že tento finálový súboj bol ťažký z toho hľadiska, že sa naň dlho čakalo, no cítim sa dobre a dúfam, že na MS to pôjde ešte lepšie ako teraz.“

26. ročník turnaja bol rovnako ako v minulosti mimoriadne kvalitný, čo potvrdil aj šéf organizačného výboru Ján Gregor ml.: ,,Aj napriek nižšej účasti si turnaj udržal úroveň a vysokú kvalitu. Predstavilo sa tu viacero pretekárov, ktorí budú štartovať na septembrových majstrovstvách sveta.“ Množstvo priaznivcov džuda by vzhľadom ku kvalite každého ročníka rado videlo tento turnaj v oficiálnom kalendári EJU. Hlavný organizátor však nič také neplánuje: ,,Je to dosť finančne náročne a turnajmi nabité, takže to neplánujeme. Chceme tento turnaj udržať na tzv. komerčnej úrovni, kde si môžu pretekári schuti zasúťažiť a nebyť pritom závislí na EJU.“ Gregor je zároveň aj trénerom Pálkovácsa, s ktorého výkonom bol maximálne spokojný: ,,Zvládol zápas veľmi pekne. Bol to taktický boj, nehrnul sa do zbytočných útokov a neriskoval, keďže tiež ide na majstrovstvá sveta a potrebuje si udržať zdravie, no zároveň vyhral a posilnil si zdravé sebavedomie. Veľmi sa mi na tomto turnaji páčil.“

Výsledné poradie

-60: 1. Matej Poliak (SR), 2. Jan Zavadil (ČR), 3. Bartolomej Garbacik (Poľ.) a Marek Pentka (SR)

-66: 1. Alexander Beta (Poľ.), 2. Tamás Vass (Maď.), 3. Christian Stadlbauer (Rak.) a Robert Pospíšil (ČR)

-73: 1. Jaromír Ježek, 2. Václav Sedmidubský (obaja ČR), 3. Pavol Kubena (SR) a Tomislav Uroda (Chorv.)

-81: László Csoknyai (Maď.), 2. Matúš Milichovský (SR), 3. Jan Bartel a Jaromír Musil (obaja ČR)

-90: 1. Krzysztof Weglarz (Poľ.) 2. Michal Horák (ČR), 3. Pawel Plonski (Poľ.) a Tamás Madarász (Maď.)

-100: 1. Zoltán Pálkovács (SR), 2. Rafal Filek (Poľ.), 3. Michal Krpálek (ČR a Ákos Petro-Sozsa (Maď.)

+100: 1. Maciej Sarnacki (Poľ.), 2. Adam Juhász (Maď.), 3. Piotr Deka (Poľ.) a Richard Minarovič (SR)