Už túto stredu, 10. júna, sa v banskobystrickom Centre voľného času (CVČ) Havranské zídu seniori a seniorky, aby si na Športiáde seniorov 2015 zmerali sily v rôznych, nielen športových disciplínach. 

sportiada2Na druhý ročník tohto podujatia sa prihlásilo takmer sto seniorov a senioriek. Súťažiť budú v trojčlenných družstvách. Regionálne centrum AkSen (Aktívny senior), ktoré je organizátorom Športiády seniorov, zostavilo sedem družstiev. Banskobystrický okrášľovací spolok (BBOS), partner AkSen RC pri organizovaní súťaže, bude zastupovať jedno družstvo senioriek. Do športiády sa zapojili aj seniori z banskobystrických denných centier, Harmónia štartuje so siedmimi družstvami, Rozmarín so štyrmi, Púpava, Dúbrava-Podlavice, Jednota a QUO VADIS s jedným družstvom. Tiež country skupina Arizona, ktorá rovnako ako vlani, tak aj tohto roku spestrí podujatie, bude tiež mať svoje trojčlenné „želiezko v ohni“.

Seniori z Malachova (DC Malachovčan) prihlásili tri družstvá a stroja sa obhájiť titul z minulého roka.

„Vraj si opäť trúfajú na prvé miesto a putovný pohár AkSen Športiáda 2015,“ hovorí regionálna zástupkyňa AkSen v Banskej Bystrici Natália Ceglédyová a dodáva: „Máme pripravené aj mimosúťažné disciplíny, stolný tenis a Nording Walking, ktorý bude so záujemcami trénovať  akreditovaná inštruktorka Nording Walking Marcela Veličová. No a po skončení súťaží môžu všetci registrovaní účastníci Športiády seniorov 2015 využiť darček od Mesta Banská Bystrica, hodinu plávania na Plavárni na Štiavničkách. Takže si treba vziať so sebou plavky a uterák!“

Športiádu seniorov otvorí jej čestný predseda, chodecký rytier, majster Európy v chôdzi (1990, Split) Pavol Blažek. Športiádu seniorov príde podporiť aj riaditeľka AkSen o.z. z piešťanskej centrály Jarmila Staneková. A ako uviedla Diana Vigašová, štatutárna zástupkyňa BBOS, víťazov bude dekorovať primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

„Kotlíkový guláš nám navaria v kuchyni Strednej odbornej školy  Pod Bánošom a budú aj „koláčiky od babičky“, ktoré napečieme my, seniorky, káva, čaj,“ povedala Natália Ceglédyová, ktorá tohtoročnú športiádu pripravuje s 15-členným organizačným tímom AkSen RC. Spoluorganizátorom je BBOS vedený Dianou Vigašovou, so skupinou šiestich dobrovoľníkov, mladých ľudí, ktorí priamo na „mieste činu“ budú ako inštruktori pomáhať seniorom pri športových disciplínach. Garantom súťaže je CVČ Havranské.

Športiáda seniorov 2015, ktorá sa koná pod záštitou primátora Banskej Bystrice Jána Noska a s podporou Komunitnej nadácie Zdravé mesto, sa uskutoční v stredu 10. júna v Centre voľného času (CVČ) Havranské, prezentácia účastníkov je od 8.30 do 9. hod. 

Čestný predseda Športiády seniorov 2015 Pavol Blažek

sportiadaČeskoslovenský a slovenský reprezentant v atletike – chôdzi. Reprezentant Vojenského športového centra DUKLA od roku 1977.

Len málo slovenských atlétov sa môže pochváliť takou športovou bilanciou, akú má na svojom konte majster Európy v chôdzi na 20 km z roku 1990 v Splite a účastník štyroch olympijských hier Pavol Blažek. Je držiteľom ocenenia fair-play, ktoré mu v roku 1992 odovzdal v Prahe vtedajší prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Juan Antonio Samaranch a ktoré ho zaslúžene zaradilo do galérie rytierov športu.

Ani po skončení pretekárskej kariéry v roku 1996 nezostal od chôdze bokom. K zlatu z Majstrovstiev Európy 1990 pridal v roku 2004 tiež zlatú medailu z veteránskych majstrovstiev sveta v nemeckom Sindelfingene v chôdzi na 10 km v kategórii nad 45 rokov.