Problémy s parkovaním na Ružovej ulici, na sídlisku Rudlová-Sásová, trvajú už niekoľko rokov. Blízka Pedagogická fakulta Univerzity Mateja Bela totiž disponuje len menším parkoviskom pred svojim areálom, a keď do Banskej Bystrice prichádzajú davy externých študentov, okolité ulice sa zaplnia autami z celého Slovenska.

Obyvatelia Ružovej ulice cez víkendy nemôžu zaparkovať pred vlastným domom. Na ich miestach totiž stoja autá externých študentov Univerzity Mateja Bela. Doterajšie petície obyvateľov za riešenie tejto situácie nezabrali a aj keď banskobystrická mestská polícia je v lokalite takmer každý víkend, trestať môže len tých, ktorí zaparkovali zle a obmedzujú ostatných vodičov. Domáci obyvatelia navyše poukazujú, že UMB má v areáli školy dostatočné priestory pre parkovanie vozidiel svojich študentov. Univerzita sa však už v minulosti bránila tým, že pôvodne armádny areál ešte stále využíva Vojenský kartografický ústav a preto je časť areálu pod špeciálnym režimom a v ďalších častiach areálu sú zas nevysporiadané pozemky, ktoré nemôže UMB využívať.

Miestnym obyvateľom ale došla trpezlivosť: „Na nedávnom stretnutí sme sa zišli ľudia z celej ulice a rozprávali sme sa o riešení, keď je tu šanca osadenia dopravnej značky zákazu vjazdu okrem dopravnej obsluhy, pričom domáci by mali rezidentné karty, ktorých vzor by bol na Mestskej polícii,“ hovorí jeden z vchodových dôverníkov tunajších bytových domov Roman Reptiš. Pod touto iniciatívou majú už aj okolo sto podpisov na podpisových hárkoch. Okrem rezidenčných kariet pre svoje automobily, by domáci mali aj kartičky pre svoje návštevy. Obyvatelia Ružovej tak veria, že týmto spôsobom zatlačia na UMB aj z druhej strany: „Keď zabránime študentom v parkovaní, tak môžu aj samotní študenti urobiť tlak na školu, aby situáciu riešila,“ dopĺňa Reptiš.