Historická Radnica hostila 9. augusta 2013 štyroch zástupcov Šanghajskej knižnice.  Hlavným dôvodom vzácnej návštevy mesta pod Urpínom je úzka spolupráca so Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici.

Stretnutie na pôde mesta absolvovala delegácia s viceprimátorkou mesta Katarínou Čižmárovou i s riaditeľkou Štátnej vedeckej knižnice Oľgou Laukovou. Všetky zúčastnené strany  privítali a pozitívne vyhodnotili vzájomnú spoluprácu, predovšetkým v oblasti kultúry a vedy.

foto_4_sanghaj„Banská Bystrica a Šanghaj majú k sebe aj napriek veľkej geografickej vzdialenosti veľmi blízko. Okrem nášho banskobystrického rodáka Ladislava Hudeca, ktorý nás svojou tvorbou preslávil práve v Šanghaji je to nepochybne aj veľká vôľa, chuť a odhodlanie pretaviť našu spoluprácu do rozvoja vedy, kultúry či výskumu v oboch mestách. Som veľmi rada, že do Banskej Bystrice sme v rámci nášho partnerstva priniesli projekty ako Window of Shangai či výstavu Príbeh Ladislava Hudeca v Šanghaji,“ skonštatovala viceprimátorka mesta Katarína Čižmárová.

Spolupráca oboch knižníc v rámci projektu Window of Shanghai trvá od 5. mája 2010, kedy bolo v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici slávnostne otvorené centrum Window of Shanghai. Spomínané centrum je jediné svojho druhu na Slovensku.