Pokládka nových povrchov na miestnych komunikáciách na Partizánskej ceste skončila pred vyše mesiacom. Čiary a ďalšie vodorovné dopravné značenie však pribúdali len postupne a dodnes nie sú hotové. To denne spôsobuje incidenty medzi vodičmi a chodcami.

Po dokončení pokládky nového asfaltu v lokalite nedošlo k okamžitému vyznačeniu vodorovného dopravného značenia. Chýbajúce prechody pre chodcov tak spôsobovali komplikácie v doprave. Chodci prechádzali cez cestu na tradičných miestach, kde boli na prechody zvyknutí. Takzvané „zebry“ však na asfalte chýbali a aj keď sa vedľa cesty nachádzajú aj značky prechodu, mnohí vodiči sa prechádzajúcim chodcom čudovali a neraz na nich trúbili.

Hneď v úvode augusta tu dokonca došlo ku vážnej dopravnej nehode, pri ktorej vodič zrazil chodkyňu na predtým využívanom prechode. Ten bol síce ďalej vyznačený zvislou dopravnou značkou, tradičná zebra však chýbala.

Ani v úvode septembra ešte nie sú na mieste vyznačené všetky pôvodné prechody. Strety chodcov s automobilmi, ktoré sa našťastie zaobišli bez vážnejších incidentov, tak boli dennom poriadku. Mení sa to práve až v týchto dňoch.

„Väčšina vodorovného dopravného značenia na Partizánskej ceste je už zrealizovaná a v týchto dňoch zhotoviteľ práce dokončuje. Na značenie sa využíva studený plast, ktorý má násobne väčšiu životnosť ako klasická farba. Preto sa pri tejto technológii odporúča časový odstup a nemôže sa aplikovať hneď ako je rekonštrukcia cesty ukončená,“ približuje hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Marhefková dôvody neskoršej realizácie značenia.

Ako doplnila, technológia studeného plastu si navyše vyžaduje pre svoju aplikáciu priaznivé klimatické podmienky. A aj tie zapríčiniť výraznejší odklad vyznačenia vodorovného dopravného značenia.