Mesto pod Urpínom privíta už 26. ročník medzinárodného dixielandového festivalu, od roku 2002 známeho ako United Europe Jazz Festival. Podujatie, ktoré sa vlani konalo v októbrovom termíne v Robotníckom dome a bez účasti zahraničných interpretov, zamieri opäť na banskobystrické námestie SNP.

V poradí 26. ročník United Europe Jazz Festivalu sa uskutoční od piatka 29. apríla do nedele 1. mája. Počas troch dní sa na Námestí SNP vystrieda sedem rôznych zoskupení, celý program odštartuje v piatok o 15. hodine vystúpením Saxofónového kvarteta a Swingového orchestra ZUŠ Jána Cikkera. Uzavrie ho nedeľný koncert skupiny Big Band Valaská, ktorý sa uskutoční taktiež o 15.00 h.

V posledných rokoch bol festival poznačený pandémiou a návštevy účinkujúcich zo zahraničia neboli uskutočniteľné. Zámerom organizátorov je opäť spojiť umelecké aktivity jednotlivých krajín do jednotného celku a uskutočniť nadnárodný, žánrovo bohatý festival, ktorý bude hudobnou udalosťou jarných dní. Tento ročník však bude V4 reprezentovať iba s české jazzové zastúpenie s výnimočným hosťom –  jazz-rockovou a artrockovou skupinou Jazz Q, ktorá je spojená predovšetkým s menom svojho hlavného spoluzakladateľa, klaviristu a skladateľa Martina Kratochvíla. Druhým veľmi známym zakladateľom tejto skupiny bol v roku 1964, kedy skupina vznikla, známy jazzový hudobník Jiří Stivín.

Sobotný program bude okrem zahraničnej účasti ozvláštnený spojením United Europe Jazz Festivalu a tradičnej vínnej cesty – Vínšpacírky. Práve toto spojenie v minulosti prilákalo na banskobystrické Námestie SNP tisícky ľudí.

Program

Piatok 29. apríl

15.00 h – Saxofónové kvarteto a Swingový orchester ZUŠ Jána Cikkera

Takmer štvrťstoročia trvajúca história Saxofónového kvarteta ZUŠ Jána Cikkera začala v Slovenskej Ľupči. Autorom myšlienky založiť saxofónové kvarteto bol Ján Priesol, ktorý v roku 1998 spolu so saxofonistami Pavlom Pondelíkom, Karolom Potančokom a Andrejom Gondom založii Saxofónové kvarteto zo Slovenskej Ľupče. Jeho priamym nasledovníkom je Saxofónové kvarteto ZUŠ J. Cikkera, ktoré v súčasnosti pôsobí pod vedením pedagóga Pavla Pondelíka.

Swingový orchester vznikol v roku 2004 zo žiakov ZUŠ J. Cikkera a študentov Konzervatória J.L. Bella. Orchester sa špecializuje na skladby 20. rokov minulého storočia od svetoznámych skladateľov ako Duke Ellington, Irvin Berlin, George Gerschvin a ďalší. Orchester dlhé roky pracoval pod vedením Dušana Kozáka, v súčasnosti ho vedie Pavol Pondelík.

16.00 h – Sklerotik Jazz band

Sklerotik Jazz Band sú ostrieľaní jazzmani, ktorí majú bohaté skúsenosti z hrania v rôznych jazzových kapelách doma aj v zahraničí, čo je samo o sebe zárukou kvality. O tých sa mohli presvedčiť návštevníci United Europe Jazz Festivalu v roku 2019.

17.00 h – Vanessa Šarköziová a Miloš Biháry Gipsy Jazz projekt

Unikátny hudobný projekt mladej talentovanej speváčky Vanessy Šarközi. Spolu s virtuóznym klaviristom Milošom Bihárym vytvárajú netradičné prevedenie cigánskych skladieb v modernom jazzovom šate s nádychom ,,gypsy” štýlu.

Sobota 30. apríl

14.30 h – Traditional Dixie Stompers

O tom, že dixielandu a tradičného jazzu nie je nikdy dosť, bude návštevníkov utvrdzovať formácia Traditional Dixie Stompers z Lučenca, ktorá precestovala vďaka svojej tvorbe prakticky celú Európu.

16.00 h – Funny Fellows

Funny Fellows je hudobno-humorná formácia 20.–30. rokov minulého storočia, ktorá svoje aranžmány tvorí v duchu Ellingtonovej „metódy“ a je často označovaná za najveselšie zoskupenie v Československu. Vydali už sedem CD albumov s jediným cieľom – rozveseliť poslucháčov a zabaviť takmer každého. Hudobnú zostavu Funny Fellows tvoria členovia Roman Féder, Milan Ruček, Marek Berky, Pali Ivičič a Daniel Valášek.

17.00 h – Martin Kratochvíl & Jazz Q /ČR/

Jazz Q má v dejinách českého jazzu i rocku mimoriadne postavenie. Zoskupenie založili Martin Kratochvíl a Jiří Stivín, ktorých ovplyvnil najmä free jazz a rôzne iné exkluzívne jazzové prúdy. Rôznorodosť prezentovaných skladib však zároveň odkryla vnútorne spory; po Stivínovom odchode ideovo, aj skladateľsky začal dominovat Martin Kratochvíl. Jazz Q si však aj napriek personálnym zmenám udržal jasnú kontinuitu.

Nedeľa 1. máj

15.00 h – Big Band Valaská

Big Band Valaská je priamym pokračovateľom Dychového orchestra Valaská, ktorý vznikol v roku 1956. Prvým dirigentom bol Ľudovít Valo. Orchester v klasickom obsadení veľkého dychového orchestra hral skladby slovenských aj zahraničných autorov. Dnešný Big Band vedie hudobný skladateľ, vynikajúci hudobník a aranžér Ján Jenča z Valaskej. Orchester hrá svetové hity a tanečnú a swingovú hudbu minulých čias.

UNITED EUROPE JAZZ FESTIVAL je festival jazzovej hudby organizovaný v spolupráci s partnermi z Banskej Bystrice (SK), Hradca Králové (CZ), Zakopaného (PL) a Salgótarjánu (HU). Základnou myšlienkou festivalu je vzájomná výmena jazzových kapiel z jednotlivých partnerských krajín, podpora svojbytného hudobného žánru, kultúrna výmena v rámci strednej Európy a obohatenie kultúrneho a spoločenského života v jednotlivých mestách konania festivalu. Festival sa koná každoročne vždy v období od konca apríla do polovici mája.