Už návštevníci a návštevníčky februárového Týždňa urbanizmu mohli vidieť, ako si študenti a študentky architektúry zo Slovenskej technickej univerzity poradili s vizuálnym a praktickým riešením dvoch veľkých banskobystrických areálov. Teraz sa vrátia na miesto činu, aby predstavili svoje vízie v podobe kompletných semestrálnych prác.

slovenka architektonicke praceNa podujatí Týždeň urbanizmu, ktoré koncom februára pripravilo občianske združenie za! amfiteáter, sa zúčastnilo 16 študentov a študentiek Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. „Úvodným 5-dňovým intenzívnym workshopom sme im chceli poskytnúť čo najviac informácii o meste a jeho problémoch,“ vracia sa k podujatiu jeden z organizátorov, Martin Fabian a dopĺňa: „Spojením akademickej pôdy a reálnych problémov miest vzniká výborná synergia pre ich svieže riešenie.“

Podľa Fabiana sú študenti a študentky, ktorí sa zúčastnili workshopu, v určitom zmysle slova zvýhodnení oproti ostatným, čo si túto ateliérovú tému vybrali tiež, pretože málokedy dostanú v bežných školských podmienkach taký ucelený priestor pre konfrontáciu s prostredím a jeho okolím. Vernisáž prác, ktoré už teraz poznajú svoju definitívnu podobu, sa uskutoční v piatok 6. júna, o 16:00 hod., v Stredoslovenskej galérii na Dolnej ulici. Tam práce zostanú pre verejnosť vystavené až do 13. júna.

IMG_9167V nadväznosti na piatkovú vernisáž občianske združenie za! amfiteáter pripravuje na sobotu 7. júna (10:00 hod.) prvú verejnú celodennú brigádu na banskobystrickom amfiteátri. Momentálne tam prebiehajú počiatočné povrchové úpravy a podľa posledných informácií sa tam už koncom júla uskutoční prvé podujatie. Na sobotnú brigádu pozýva aj zakladateľ iniciatívy za revitalizáciu banskobystrického amfiteátra, Juraj Havlík: „Všetkých a všetky, čo sa chcú zapojiť, radi uvidíme. Veľmi pomôže, ak si každý donesie hrable a motyku.“

Po podpísaní predbežnej zmluvy má už v priebehu tohto týždňa dôjsť k podpísaniu 30-ročnej nájomnej zmluvy, na ktorej sa mesto Banská Bystrica s firmou KOLOTOČE s.r.o. dohodovalo už od februára, kedy bol tento subjekt schválený Mestským zastupiteľstvom ako víťaz verejnej obchodnej súťaže.

V súvislosti s areálom Slovenky sa hovorí o výstavbe nového obchodno-zábavného centra.