V stredu 7. decembra o 15.00 h sa uskutoční stretnutie hokejistov HC ´05 iClinic Banská Bystrica a futbalistov FO ŽP Šport Podbrezová. Na stretnutí si hráči pozrú interiér a exteriér hradu a pri malom občerstvení si vymenia skúsenosti z bojov o najvyššie priečky hokejovej či futbalovej ligy.

Futbal - Fortuna liga - FO ZP Spot Podbrezova vs. FK Senica - Podbrezova - 26.11.2016

Tak, ako má dlhú históriu hrad, na ktorom sa naši „bojovníci“ stretnú, aj história HC ´05 iClinic Banská Bystrica či FO ŽP Šport Podbrezová je dlhá, zaujímavá, plná výhier či pádov. Prvé písomné zmienky o už organizovaných stretnutiach v Podbrezovej pochádzajú z rokov 1905 a 1906, kedy sa odohrala futbalová súťaž „Hutnícka liga“.

Po desiatkach rokov bojov o dobré umiestnenie v ligách rôznych úrovní, vytvárajú železiarne od roku 2006 na Horehroní silnú futbalovú základňu, kedy došlo k zlúčeniu dvoch najväčších oddielov – Podbrezovej a Brezna pod hlavičku Futbalový oddiel ŽP Šport. V ročníku 2013/2014 sa železiarom podarilo splniť vytúžený cieľ – postup do najvyššej súťaže Fortuna ligy, kde sa Podbrezová v aktuálnom rebríčku drží na skvelom druhom mieste.

Hokej - Tipsport liga - HKM Zvolen vs. HC 05 iClinic Banska Bystrica - Zvolen - 04.12.2016

V Banskej Bystrici sa pravý kanadský hokej začal hrávať už v rokoch 1922/23. Zásluhu na tom mal obchodník so športovými potrebami Ernest Šebök, ktorý do Bystrice priniesol prvé korčule a hokejky „made in Canada“, rovnako ako aj prvé pravidlá. Po vojne v sezóne 1945/46 hrala Banská Bystrica prvýkrát najvyššiu celoštátnu súťaž, z ktorej však hneď v prvej sezóne vypadla. Od roku 1948 hrali hokejisti Bystrice pod novým menom Sokol NV Banská Bystrica a od roku 1953 Slovan Banská Bystrica, pričom hrávali druhú najvyššiu súťaž. Po rokoch zmien názvu klubu, postupov či vypadnutí z rôznych úrovní hokejovej ligy, vznikol v roku 2005 v Banskej Bystrici nový hokejový klub HC´05 Banská Bystrica, ktorý mal po dlhodobej stagnácii banskobystrického hokeja obnoviť kvalitnú prácu s mládežou a dostať aj seniorské mužstvo na úroveň zodpovedajúcu dlhoročnej tradícii hokeja v Banskej Bystrici.

V hokejovej sezóne 2007/2008 si vedenie klubu vytýčilo ten najvyšší cieľ – pokúsiť sa vybojovať pre Banskú Bystricu, po takmer 10-ročnej prestávke, účasť v Extralige, čo sa podarilo a do Banská Bystrica od toho času bojuje o najvyššie priečky najvyššej hokejovej ligy.