Letisko Sliač v nadchádzajúcej sezóne plánuje dvojnásobné zvýšenie počtu charterových letov a vybavených cestujúcich. Nový odletový terminál v hodnote 2,5 milióna eur zvýši kapacitu na vybavovanie až na 180 pasažierov a k dispozícii by mal byť už toto leto.

Na základný kameň nového odletového terminálu dnes symbolicky v priestoroch Letiska Sliač spoločne poklepali minister dopravy Ján Figeľ, banskobystrický župan Vladimír Maňka s primátorom Petrom Gogolom, riaditeľ letiska Ľubomír Krupár spolu s primátormi miest Zvolen, Sliač a zástupcom zhotoviteľa stavby.

Ľubomír Krupár prezentoval médiám smelé plány do nadchádzajúcej sezóny. Letisko počíta so zdvojnásobením počtu charterových letov a cestujúcich. Potenciálne sa stále uvažuje aj o pravidelnej leteckej linke, aj keď spojenie s Viedňou sa napokon nekoná, o čom sme vás už informovali… Postavenie odletovej haly sa v súvislosti s plánovaným rozvojom letiska ukazuje ako nevyhnutnosť. „Vzhľadom na skromnejšie podmienky sme museli posilňovať službu, aby nedochádzalo ku kontaktu medzi odbavenými a prilietajúcimi cestujúcimi, ktorý je v zmysle európskych predpisov zakázaný. Aj preto sme sa pohybovali na hranici bezpečnosti,“ uviedol z mnohých dôvodov Krupár.

Odletový terminál bol pôvodne projektovaný na podstatne menšie počty, aké preukazuje súčasná potreba sliačskeho letiska. Vzhľadom na platné stavebné povolenie a dokumentáciu sa zrealizuje pôvodný projekt, ale kompromisným spôsobom. „Odletový terminál sa postaví tak, že v budúcnosti ho bude možné rozšíriť až o ďalších šesť modulov bez zásahu do pôvodnej konštrukcie,“ ozrejmil Krupár, pričom potvrdil, že ďalšie rozširovanie bude závisieť od životaschopnosti letiska. Práve nová odletová hala by mala výrazným spôsobom zvýšiť jeho konkurencieschopnosť a komfort.

Minulý rok odletelo zo Sliača 52 charterových letov, v roku 2012 je plánovaný počet 120. „Aj tieto čísla hovoria o tom, že táto brána je pre Sliač, Banskú Bystricu a Zvolen zaujímavá,“ poznamenal Ján Figeľ. Postavenie odletovej haly môže podľa neho zvýšiť atraktivitu regiónu pre turizmus aj ekonomiku.

Ďalším opatrením, ktoré by malo zvýšiť záujem o služby letiska, je zavedenie rezervačného systému na parkovisko a rozvoz cestujúcich všetkých liniek lietajúcich zo Sliaču a na Sliač.  Parkovacie miesta budú aj naďalej bezplatné, kapacita parkoviska zostane na úrovni minuloročnej.