Prípravy na letnú sezónu na Horehroní sú v plnom prúde a spolu s ňou aj množstvo podujatí či noviniek, ktoré obrovským prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb regiónu zaručujú, že sa Horehronie stane pre turistov obľúbenou dovolenkovou destináciou.

Pre všetkých zúčastnených je pripravených viacero ochutnávok. Jednou z nich je jazda na netradičnom dopravnom prostriedku – Zbojníckej strele. ,,Ide o zaujímavý projekt v rámci výletov na Horehroní, ktoré sa budú konať vo vybraných termínoch. Návštevníci spoznajú zákutia dolného Horehronia, Brezna, ale aj tradičnú pohostinnosť na Salaši Zbojská, ako aj na Gazdovskom dvore v Sedle Chlípavice.

Tu sa bude 12. júla a 18. augusta odohrávať hviezdne divadlo obohatené o odborný výklad s použitím profesionálnej techniky. Nový produkt bude niesť názov Hviezdna strela. Na všetky organizované výlety sa záujemcovia môžu registrovať na stránke horehronie.sk, kde nájdu všetky podrobné informácie, prezradila výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE, Petra Ridzoňová Hlásniková.

Biatlonistky ukážkou navnadili na majstrovstvá

Počas otvorenia letnej turistickej sezóny na Ľupčianskom hrade reprezentantky biatlonu, Henrieta Horvátová a Ema Kapustová, predviedli svoj talent jazdeckou ukážkou. Obsadili druhé a tretie miesto na Majstrovstvách sveta juniorov a kadetov v rakúskom Obertilliachu v roku 2021. Svojou účasťou upozornili na skutočnosť, že sa v NBC Osrblie budú tento rok od 24. – 28. augusta 2023 konať Majstrovstvá sveta v letnom biatlone Brezno – Osrblie s bohatým sprievodným programom pre malých aj veľkých.

Otvorenie sezóny hosťom spríjemnilo šanzónové vystúpenie Paulíny Vlčkovej, ako aj chutné občerstvenie od lokálnych producentov, ktorí sú hrdými držiteľmi regionálnej značky Regionálny produkt Horehronie. Hostia si tak so sebou odniesli nielen množstvo informácií o novinkách z cestovného ruchu na Horehroní, ale aj originálnu Brezniansku kávičku. Tá sa stala pozvánkou na návštevu Mestskej veže, ktorá je sídlom infocentra s kaviarničkou i stálej expozície venovanej histórii zvonice a gen. M. R. Štefánikovi.

Na kolesách naprieč Horehroním

Horehronie sa v lete stáva rajom turistov, ale čoraz viac aj náruživých cyklistov, ktorí môžu vďaka elektrobicyklom z 11 partnerských e-bike požičovní zdolať vrcholky, pláne či lúky na 865 km vyznačených cyklotrasách, ktorých súčasťou sú nové nabíjacie cyklostanice a cyklostojany. Na milovníkov adrenalínového dobrodružstva a zábavy čaká zjazdové bicyklovanie v Bike Parku Mýto, nové singletraile v okolí Breznianskej skalky či pumptracky na nábreží Hrona.

Za novinky možno stále považovať cyklodreziny, cyklorikšu, tandemový bicykel a terénne elektrokolobežky, ktoré rozširujú ponuku cykloproduktov v regióne. Tretí ročník pretekov na Horehronských cyklodrezinách odštartuje už 10. júna na námestí v obci Hronec. Všetky ekologické dopravné prostriedky si návštevníci môžu rezervovať prostredníctvom cyklo.horehronie.sk.

Historickými vlakmi za zážitkami

Ani táto letná sezóna nesklame priaznivcov vlakovej dopravy, ktorí sa už teraz môžu registrovať na obľúbený Horehronský expres vypravený 14. a 28. júla a 11. a 25. augusta 2023. Historické vlaky budú prechádzať cez najfotogenickejšie technické skvosty, ktorými Chmarošský a Telgártsky viadukt bezpochyby sú. Okrem nostalgickej jazdy záujemcov čaká nezabudnuteľný animačný program priamo vo vlaku.

Vlakoví nadšenci sa môžu tešiť aj na pravidelné jazdy Čiernohronskou železnicou, a to aj v nočných hodinách, kedy sa lesná úzkokoľajka premení na magický Astrovlak. Návštevníkov prevezie naprieč tajuplnou prírodou Vydrovskej doliny zahalenou pod rúškom noci za hviezdnym predstavením na oblohe.

Breznianske kultúrne leto v znamení zábavy a poznávania

Brezno, pomyselná brána do regiónu Horehronie, si pripravilo na leto pestrú paletu aktivít pre domácich aj návštevníkov počnúc komentovanými prehliadkami, prostredníctvom ktorých turisti navštívia najzaujímavejšie miesta v sprievode klubu historického šermu – Berezun. Dokonca aj vo večerných hodinách s tematickým programom, ktorý umocní celkovú atmosféru. Krásy mesta bude možné spoznať aj zábavnejšou formou vďaka pripravovanej mestskej hre.

V termíne 1. – 3. júna sa budú konať veľkolepé Dni mesta Brezna, na ktorých vystúpia zvučné mená hudobnej scény ako Heleniné oči, Kali, Pavol Hamel, Barbora Piešová, Ščamba a Čerešienky a mnohí ďalší. Najväčšími podujatiami Breznianskeho kultúrneho leta budú:        3. ročník ochutnávky vína z Breznianskeho rínka, Kaviareň pod mestskou vežou so speváckymi a tanečnými vystúpeniami, Latino party a Stredoveké Bomburove slávnosti. Okrem iného sa môžete tešiť na Nábrežie café, letné kino, jogu v parku a divadielko pre najmenších. Leto zakončí tohtoročná novinka v podobe Food truck festivalu posledný augustový víkend.

Turistické dni Horehronia i Upírska svetlá noc

Legenda o jedinom slovenskom upírovi Prdimuchovi ožije počas Upírskej svetlej noci              5. augusta v Hornej Lehote. Návštevníci sa budú snažiť uniknúť pred hrôzostrašným osudom čakajúcim na nich v jeho pamätnej izbe plnej nástrah a 12. augusta zavítajú do obce Bystrá na Turistické dni Horehronia s nadupaným hudobným i speváckym programom, vďaka čomu to bude v Bystrianskej doline, v amfiteátri ZUNA, naplno žiť.

Coburgovská história opäť ožije

,,Fanúšikovia industriálnych pamiatok a zabudnutých miest sa vydajú po stopách Pohorelského železiarskeho komplexu s tímom občianskeho združenia Coburgovci na Slovensku 6. júla a 11. augusta. Dňa 4. júna sa uskutoční benefičný koncert, ktorého cieľom je podporiť obnovu kostola sv. Filipa v Pohorelskej Maši.

Sezóna bude ukončená tretím ročníkom multižánrového experimentálneho podujatia Čudesno konajúceho sa 19. augusta v historickom Coburgovskom parku v Pohorelskej Maši. Súčasťou festivalu budú prednášky, výstavy, koncerty a moderné pohybové umenie,“ uviedla Jarmila Oceľová, koordinátorka rozvoja Coburgovského parku v Pohorelskej Maši.

Ukončenie letných prázdnin bude rozprávkové

Jazda žltým americkým autobusom smerujúcim k najfotogenickejšej chalúpke Horehronia – Chamkovej stodole, je pripravená pre všetkých školákov a ich rodičov, ktorí si prídu užiť posledné dni prázdnin. Uprostred prírody s pohľadom na ikonickú Kráľovu hoľu sa zabavia pri aktivitách v rámci Rozprávkového lesa. Vo vnútri stodoly bude výstava obrazov zobrazujúcich toto čarovné miesto od uznávaných umelcov spod Kráľovej hole. Pripravené bude občerstvenie a stánky s originálnymi lokálnymi výrobkami. Žltým retroautobusom sa presunú do Telgártu a Šumiaca, kde sa tento výlet bude rovnako začínať.

Všetky tipy na výlety ako aj informácie o pripravovaných podujatiach nájdete na stránke horehronie.sk. Počas leta o nich rád osobne oboznámi vo vybraných ubytovacích zariadeniach horehronský delegát. Región Horehronie si návštevníci užijú celých 365 dní v roku výhodnejšie vďaka regionálnej zľavovej karte Horehronie Card, z ktorej výťažok bude použitý na podporu neziskových organizácií, dopĺňajúcich ponuku cestovného ruchu v regióne.

Podujatia sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej Republiky.