V závere januára podľahla, pravdepodobne komplikáciám spôsobeným nákazou koronavírusom, 56-ročná zamestnankyňa banskobystrického mestského úradu. Keďže v úvode januára podstúpila aj prvú dávku očkovania, viacerí Banskobystričania i ďalší ľudia na sociálnych sieťach začali spájať jej úmrtie práve s očkovaním.

Tieto správy sa začali masívne šíriť po sociálnych sieťach v súvislosti so spochybňovaním očkovania. V utorok na ne vyhlásením reagovalo samotné Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky.

„56-ročná zamestnankyňa mestského úradu v Banskej Bystrici bola 8.1. očkovaná proti Covidu-19 v nemocnici v Banskej Bystrici. Očkovaná bola preto, lebo prichádzala do kontaktu s klientami a zamestnancami domovov sociálnych služieb. Následne sa nakazila koronavírusom a 27.1. zomrela. Účinnosť prvej dávky vakcíny od Pfizer/BioNTech je na úrovni 52 percent, preto je možné sa nakaziť aj po prvom očkovaní. Po podaní druhej dávky vakcíny účinnosť stúpne na 95 percent,“ popisuje prípad vyhlásenie rezortu.

„Podľa riaditeľa sekcie súdneho lekárstva a patologickej anatómie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Michala Palkoviča nariadená pitva nepreukázala súvis medzi očkovaním a dôvodom úmrtia a predbežne tento súvis vylučuje. Na jednoznačné preukázanie toho, či bol Covid-19 prvotnou príčinou úmrtia, alebo bude toto úmrtie evidované ako „v súvislosti s Covidom-19″, musia prebehnúť ďalšie vyšetrenia a histopatologické analýzy,“ znie ďalej v stanovisku.

Ministerstvo prosí, aby verejnosť nešírila neoverené informácie

Ministerstvo upozorňuje, že jedným z najčastejších typov dezinformácií o očkovaní je, že akékoľvek úmrtie, ku ktorému dôjde po očkovaní, sa na internete automaticky pripisuje očkovaniu samotnému, bez poznania zdravotného stavu alebo ďalších súvislostí.

O možných a hlásených vedľajších účinkoch pritom samotné ministerstvo pravidelne informuje a ako uvádza, všetky hlásené vedľajšie účinky sú ďalej skúmané.

„Je dôležité rozlišovať medzi zdravotnými ťažkosťami, ku ktorým príde v čase po podaní vakcíny, ale so samotným očkovaním vôbec nesúvisia a zdravotnými ťažkosťami, pri ktorých sa skutočne potvrdí súvis s očkovaním,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva.

Na Slovensku dosiaľ zaočkovali 142 751 osôb a hlásených bolo 26 závažných vedľajších účinkov a 1 prípad úmrtia v možnej súvislosti s očkovaním.V banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici doteraz zaočkovali 9365 ľudí.

Ako vyplýva zo štatistík MInisterstva zdravotníctva, do dnešného dňa zomrelo na Slovensku na Covid-19 celkom 4 784 ľudí a ďalších 1 075 úmrtí je evidovaných ako úmrtí s ochorením Covid-19.