V stredu 20. novembra sa v Bratislave začal Divadelný festival DRAMA QUEER, ktorý prostredníctvom prehliadky divadelných inscenácií s LGBTI tematikou približuje a zviditeľňuje životy LGBTI/Q ľudí v spoločnosti. Zámerom festivalu je zmierniť homofóbiu/transfóbiu/bifóbiu, ktorá v súčasnosti opäť naberá na obrátkach.

Mária Šamajová
Mária Šamajová

Divadelný festival Drama Queer je jedinečnou prehliadkou queer divadelného umenia na Slovensku a v Čechách. Jeho nultý ročník sa koná v bratislavskom A4 – nultom priestore ale aj na javisku Štúdia 12 a potrvá do nedele.

V sobotu 23. novembra sa na festivale predstaví aj banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí. V A4 – nultom priestore dopoludnia uvedie inscenáciu pre deti Anička Ružička a Tonko Modrinka, podvečer to bude Diagnóza Slovo.

Anička Ružička a Tonko Modrinka (scenár a réžia Iveta Škripková) je príbeho dvoch súrodencov, nezbednej Aničky a plachého Tonka, ktorí sú úplne iní ako si predstavovali ich rodičia. Predstavenie vzniklo ako reakcia na tradičné predstavy dospelých o tom, čo má robiť dievča a čo chlapec. Inscenácia je určená pre najmenších divákov, no veľa prezradí aj dospelým. Mária Šamajová získala za herecký výkon v tejto inscenácii Cenu medzinárodného festivalu bábkových sólistov a sólistiek v poľskej Lodži.

Diagnóza Slovo
Diagnóza Slovo

Diagnóza slovo (scenár a réžia Iveta Škripková) – projekt divadla a jeho štúdia TWIGA (THEATER WOMEN IMPROVISATION GENDER ACTION), ktoré je prvým slovenským divadelným štúdiom venujúcim sa stvárňovaniu ženskej skúsenosti z hľadiska rodu/genderu. Inscenácia sa snaží prehĺbiť poznávanie a zvýšenie vnímania verejnosti rôznych druhov a skrytých foriem násilných prejavov, ktoré sú podmienené rodovými stereotypmi, odhaľuje neviditeľnú transformáciu slova od zdanlivo pokojných a bežne používaných slov k násiliu. V tejto inscenácii sa prvýkrát v Bábkovom divadle na Rázcestí a v štúdiu Twiga objavuje ženský chór ako hlavná postava.

Slovo queer znamená divný, zvláštny, nesvoj. V súčasnosti sa tak identifikujú ľudia, ktorí sa vyhýbajú a vymykajú striktnému značkovaniu v spoločnosti. Prijali označenie queer ako prejav nadhľadu, s cieľom vysmiať sa všetkým zakonzervovaným ľuďom, ktorí ich tak nazývali.

Queer divadlo je označenie divadelného hnutia, ktoré zahŕňa ľudí bez ohľadu na rodovú identitu a sexuálnu orientáciu, ktorí/ktoré performujú divadelné hry, muzikály, kabaret a všetko ostatné. Zrodilo sa vo Veľkej Británii a Amerike už v 40. rokoch 20. storočia. Queer divadlo nevyrástlo na základe scenárov napísaných v izolácii alebo pre potreby zábavného priemyslu. Vyrástlo z komunity ľudí pre ktorých bolo divadlo viac ako kariéra – bol to spôsob života.

Viac informácií o festivale aj program nájdete na: www.dramaqueer.sk