Na Slovensku sa posledné roky veľmi rozmáha trh s pôžičkami, úvermi a hypotékami. To sa týka aj  rýchlych pôžičiek, ktorých suma nie je príliš vysoká a často je jej účelom prežiť čas do výplaty.

Dôvodov, prečo sú ľudia siahajú po takomto riešení, je hneď niekoľko:

  • neustále a neúmerne platom zvyšujúce sa náklady na život,
  • neočakávané výdavky,
  • dlhodobá práceneschopnosť,
  • Vianoce, narodeniny či dovolenky,
  • opravy bytu či domu a podobne.

Podobné situácie by sme mohli menovať aj ďalej. V takýchto situáciách sa naskytne otázka, prečo si nepožičať peniaze od najbližších? Buď nechceme byť na príťaž, alebo nám nie je príjemné žiadať rodinu a blízkych o finančnú pomoc. Prípadne sa nachádzame v nepríjemnej situácii, kedy jednoducho nechceme, aby naše okolie o tomto probléme vedelo.

Čo je to rýchla pôžička?

Rýchla pôžička sa automaticky spája s nebankovými poskytovateľmi. Pre vybavenie takejto pôžičky nie je spravidla nutné navštíviť pobočku a dokladovať množstvo papierov. Často je to tak jednoduché, ako odoslať jednu krátku SMS alebo vyplniť online formulár.

Na čo si dať pozor?

V prípade poskytovateľov rýchlych pôžičiek sa nemusíte vždy stretnúť s férovým správaním a prístupom. Bohužiaľ sa môžete stretnúť so spoločnosťou, ktorá zneužije vašu nepríjemnú životnú situáciu a tlačí na vás. Pritom si poriadne nepreštudujete zmluvné podmienky, poprípade im nerozumiete, a tak jednoducho podpíšete. Preto by sme chceli upozorniť na niekoľkých dôležitých bodov, na ktoré by ste sa mali zamerať.

  • Začnite od seba. To, že je na internete množstvo neférových či podvodných poskytovateľov neznamená, že im musíte skočiť na lep. V nepríjemných životných situáciách, kedy človek siahne po pôžičke, koná emotívne, bez rozmyslu a ľahko sa nechá oklamať. Nechajte emócie pri výbere poskytovateľa rýchlej pôžičky v pozadí a spoľahnite sa na zdravý rozum.
  • Dôveryhodnosť. Väčšina nebankoviek už dnes môže byť považovaná za dôveryhodné. No vždy sa nájde nejaká, ktorá je na trhu podozrivo krátko a zázrakom o nej nikto nevie, aj keď očividne ponúka najlepšie služby za rekordný čas. To zaváňa problémom! Dávajte si pozor na neprimerané pokuty pri omeškaní, vysoké poplatky pri predčasnom splatení pôžičky, text drobným písmom či nesprávne uvedenú výšku úveru.
  • Keď čas tlačí. Je jasné, že pokiaľ sa už prikláňame k pôžičkám, čas nás tlačí a buď potrebujeme urýchlene zaplatiť nájom, dokúpiť darčeky na Vianoce, deťom lyžiarsky zájazd a podobne. Netrpezliví žiadatelia sú pre poskytovateľov ideálni, keďže neskúmajú zmluvy, nerozumejú podmienkam, len nedočkavo čakajú, kým pípne sms s pripísanou sumou na účte. Pozorne všetko čítajte. Skutočnú sumu pôžičky, úrokové sadzby, rôzne poplatky, drobný text na konci zmluvy. Porovnajte si tiež podmienky viacerých poskytovateľov,
  • Uvažujte nad svojimi možnosťami. Vždy porozmýšľajte, či ste schopný splácať určitú sumu, ktorá vám bude poskytnutá. Nemajte veľké oči a rýchle prsty. Vždy je dôležité pred rozhodnutím o pôžičke si premyslieť, či naozaj potrebujete luxusnú dovolenku či nové auto, hoci na nereálne nemáte. Je to naozaj vaše premyslené rozhodnutie? Spravte si výpočty, porovnajte svoje príjmy a výdavky a skutočne kriticky zhodnoťte svoju situáciu, pretože aj pri splácaní potrebujete mať mesačne určitú rezervu na bežný život.
  • Ručenie. Väčšina nebankoviek neočakáva ručenie nehnuteľnosťou a pokiaľ sa preukážete ako neplatca, jednoducho vám už v budúcnosti určite nepožičia. Pozor si však dávajte na poskytovateľov, ktorý aj pri pôžičke niekoľko stoviek eur vyžadujú ručenie nehnuteľnosťou. Je obrovská pravdepodobnosť, že pri takomto postupe prídete o svoj majetok.

Rada na záver: Vždy si dajte tú námahu a spravte si prieskum. Poskytovateľov je skutočne veľa, a to je výhodou pre žiadateľov. Podajte si viac žiadostí a vyberte si tú, ktorá vám najviac vyhovuje. Dobrým ukazovateľom sú aj pozitívne ohlasy a recenzie z vášho okolia, ktoré vám pri výbere môžu výrazne pomôcť.