Temné, ale rozhodne zaujímavé je obdobie pred Vianocami, takzvané stridžie dni. Práve tejto téme sa bude venovať dvanásta Bystrická hodinka, ktorá bude symbolicky na Luciu.

stridzie_dni-page-001Po pútavom rozprávaní na tému „Bystrické podzemie“ , ktorým sprevádzal Richard R. Senček, a ktorého sa zúčastnilo vyše sto Banskobystričanov, nás čaká predvianočná téma. V utorok 13. decembra budete mať možnosť dozvedieť sa podrobnosti o období, tak trochu temnom, záhadnom, ale rozhodne zaujímavom. „Predvianočná atmosféra – stridžie dni našich predkov“, tak znie názov poslednej Bystrickej hodinky v tomto roku.

Prednášať bude Bystričanom známa etnografka, zakladateľka Detského folklórneho súboru Matičiarik a autorka mnohých publikácií, Zuzana Drugová. „Musíme si uvedomiť, že naši predkovia pred mnohými rokmi nemali naše súčasné vedomosti o prírodných zákonitostiach – a skracujúce sa dni v predvianočnom období si vysvetľovali ináč: verili, že počas dlhých nocí má čoraz väčšiu moc zlo a počas skracujúcich sa dní stráca svoju silu dobro, že v tomto období vyhráva súboj tma nad svetlom, noc nad dňom, mesiac nad slnkom, zlo nad dobrom…“, uviedla Zuzana Drugová.

Návštevníci sa môžu tešiť na rozprávanie o zvykoch, ktoré sa dodržiavali v našom regióne v období okolo Lucie. „Za organizátorov, ktorými sú už rok Banskobystrický okrášľovací spolok (BBOS) a MAOi inštitút pre digitálnych nomádov, môžeme prezradiť, že okrem pútavého rozprávania pani prednášajúcej, čaká našich návštevníkov aj bohatá tombola a špeciálne predvianočné prekvapenie“, doplnila Diana Javorčíková z BBOS.

Organizátori pozývajú všetkých milovníkov histórie, ako aj tých, ktorí chcú stráviť príjemné chvíle so svojimi priateľmi a dozvedieť sa pritom veľa zaujímavostí, na dvanástu Bystrickú hodinku, ktorá sa bude konať v utorok 13. decembra o 18-tej hodine v reštaurácii Národný dom
Ako vždy, aj teraz bude vstup voľný.