V poslednú septembrovú sobotu sa v Banskej Bystrici už po tretí raz uskutoční celosvetovo známa konferencia TED. Tentoraz to bude prvý univerzitný TEDx na Slovensku a jeho hostiteľom bude Ekonomická fakulta Univerzity Mateja Bela.

Formát TEDx vznikol v duchu motta „myšlienky hodné šírenia“ ako program miestnych, samostatne organizovaných podujatí, ktoré umožňujú ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť úžasnú atmosféru. Banská Bystrica bude hostiť už tretie významné podujatie tohto druhu. Po TEDx Banská Bystrica a TEDx Youth@Banská Bystrica to bude prvý univerzitný TEDx event na Slovensku.

„Prvý univerzitný TEDx na Slovensku je dôkazom, že mladí ľudia študujúci doma majú chuť meniť Slovensko aj spoločnosť okolo seba. Zoznam doposiaľ predstavených hostí je zárukou podujatia plného zaujímavých myšlienok, nápadov i príbehov, ktoré pre mnohých ľudí, nielen na našej univerzite, ale aj na Slovensku môžu byť inšpiráciou,” uvádza Michal Mešťan, organizátor TEDx UMB.

Na podujatí, ktoré sa uskutoční v sobotu 30. septembra, vystúpia zaujímaví rečníci a profesionáli z rôznych oblasti vzdelávania, športu, vedy, zdravého životného štýlu či podpory sociálne slabších. Jedným z nich bude napríklad Ladislav Kossár,ktorý iba pár dní unikol od ničivého zemetrasenia v Nepáli, kde ho zaviali osudy ľudí, ktorí mu vôbec nie sú ľahostajní. Rečníčka Mirka Triznová spomenie svoje dobrovoľnícke časy v Keni a Arménsku, ktoré vymenila za Technickú Univerzitu vo Zvolene. Nebudú chýbať ani témy biznisu, rodiny alebo kreatívneho priemyslu a ďalšie.

Ďalšou rečníčkou bude Alena Húsková, ktorá zažila krach firmy, rozvod a exekúcie na krku. Príďte si vypočuť príbeh ženy z Liptova, ktorá to nevzdala. Silný ľudský príbeh, obrovské know-how a veľa vedomostí. Momentálne žije s partnerom Vladkom, raduje sa z vnúčat a ako sama vraví, keď sa jej pokazí auto, tak jediný problém je, akú značku si kúpiť novú.

Na podujatí vystúpi aj Ondrej Vrábel, 15-ročný gymnazista, ktorý sa začal učiť programovať už v desiatich rokoch, aby pomohol svojej sesternici. Hry boli také úspešné, že sa dostali do povedomia širokej verejnosti a mohli slúžiť ako edukačný nástroj pre mnoho podobne postihnutých detí. Ondrej bol vďaka tomuto užitočnému projektu ocenený Krištáľovým krídlom v kategórii Filantropia. TEDx UMB je určený primárne študentom, zamestnancom, priateľom a absolventom Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.