Už tento víkend štartuje jubilejný 30. ročník malého futbalu v Banskej Bystrici.

V šiestich ligách od Extraligy po V. ligu sa predstaví dovedna 113 mužstiev a viac ako 1250 registrovaných hráčov. Bol tak prekonaný rekord z minulého roka, keď sa do súťaží zaregistrovalo 111 mužstiev. Novinkou je rozšírenie štruktúry súťaže o tri skupiny V. ligy, kde sa predstavia vypadnuté tímy zo IV. líg a nováčikovia. Mestská únia malého futbalu (MÚMF) taktiež uvažuje o zorganizovaní ligy starých pánov nad 40 rokov. Či sa bude hrať, záleží na záujme hráčov, možnosť prihlásenia je do 12. septembra.

Extraliga: Najvyššia súťaž s menším počtom prihlásených mužstiev

V ročníku 2011/2012 klesol počet extraligových mužstiev z 9 na 7. Nera Devils sa neprihlásila, D.P.H. sa pod názvom Kobok/D.P.H predstaví až v II. lige a Ikar ako posledný tím minulého roka vypadol do I. ligy. Z nej ako víťaz postúpil do najvyššej súťaže nováčik MIBA Capanegra. Prvenstvo bude obhajovať Fit Aréna, ktorá Extralige neohrozene panuje už niekoľko ročníkov. Zápasy sa odohrajú  každý piatok od 18:30 v Nike Aréne, hrá sa trojkolovým systémom každý s každým. Po odohraní všetkých zápasov si víťaz a druhý tím zahrá Superpohár. Posledný tím ide do baráže s lídrom I. ligy.

I. liga: Nováčikmi No Fear, Hellius a Ikar

Do druhej najvyššej súťaži sa prihlásilo všetkých 18 mužstiev. Nováčikmi sú No Fear ako víťaz II. ligy, Hellius – postupujúci z druhého miesta II. ligy a Ikar, ktorý vypadol z Extraligy. Ihrisko pre prvú ligu sa nezmenilo, mužstvá sa opäť predstavia v Jakube. Víťaz I. ligy si zahrá baráž o Extraligu a poslední dvaja zostúpia do II. ligy.

II. liga: Kobok Brezno skončil

Súťaž si rovnako ako minulý rok zahrá 18 mužstiev. Z I. ligy zostúpili ŠK Remio a Fortka-Alice a nováčikmi z III. ligy sú Viťo Team a 2. MK Tami. Tím D.P.H. nahradí mužstvo Kobok Brezno, ktoré sa neprihlásilo do súťaže. Mužstvá odohrajú svoje zápasy na ihrisku v Jakube. Prví dvaja postúpia do druhej najvyššej ligy (1. liga) a poslední dvaja si budúci ročník zahrajú III. ligu.

III. liga: Menší počet zostupujúcich

Aj v tretej lige odštartuje súťažný ročník 18 mužstiev. Z II. ligy zostúpili North Stars a Iskra. Zo IV. líg postúpili víťazi jednotlivých skupín: Fox Creed, Kotalští orli/Gardena ´96, Tigers United a Maxo. Naopak opačným smerom poputovali Van To Tree, Ateeray, EFCE Brocak a Sosaurus. Mužstvá odohrajú svoje súťažné zápasy v Nike Aréne každú ligovú sobotu od 8:00 hod. Víťaz a druhý najlepší tím postupujú do II. ligy a oproti minulému roku budú namiesto štyroch mužstiev zostupovať iba dva.

IV. liga: Po dlhých rokoch iba jedna skupina

Druhá najnižšia súťaž má niekoľko noviniek. V tomto ročníku bude štartovať 20 mužstiev (minulý ročník 46), ktoré si zabezpečili účasť umiestneniami od druhého až po piate miesto v každej zo štyroch skupín IV. líg v minulom ročníku. Štyri mužstvá sa neprihlásili, a tak ich nahradili tímy, ktoré skončili na šiestom mieste zo všetkých skupín. Jedine zo siedmeho miesta postúpila Pizza láska, pretože mužstvo AC Hradec odmietli ponuku účasti v IV. lige a nastúpi o level nižšie. Šestnásť tímov zo štvrtých líg doplnila štvorica vypadávajúcich z tretej. Ihrisko je bez zmeny, bude sa hrávať v KIA Aréne. Do tretej ligy postúpia prví dvaja a do piatych líg zostupujú poslední traja z konečnej tabuľky.

V. liga: Novovzniknutá najnižšia súťaž

V aktuálnom súťažnom ročníku sa rozšírila ligová štruktúra o V. ligu, ktorá sa rozdelila na tri skupiny. Skupina „A“ bude mať 10 zástupcov a  zápasy odohrá v Nike Aréne pod fakultou. V skupinách „B“ a „C“ bude štartovať po 11 mužstiev a ich domovským ihriskom sa stane KIA Aréna. V ligách sa predstavia mužstvá, ktoré zostúpili zo IV. líg a nováčikovia. Z každej skupiny postupuje priamo do IV. ligy víťaz.

Turnaje pod záštitou MÚMF

Aj v ročníku 2011/2012 sa víťazi jednotlivých líg predstavia na turnaji „Zimný pohár- Pohár jesenných majstrov“, ktorý by mal byť ako aj minulé roky v hale na Štiavničkách.

Po skončení všetkých ligových súťaží, sa môžu registrované mužstvá prihlásiť na Pohár MÚMF, víťaz si zabezpečí účasť v Superpohári.

Vyvrcholenie každého súťažného ročníka, kde sa predstavia dvaja zástupcovia Extraligy (víťaz a mužstvo z druhého miesta), víťaz prvej ligy a víťaz Pohára MÚMF.